Altın Portakal’da Uluslararası Film Yarışması Jürileri ve Filmleri Belli Oldu

Altın Portakal’ın jüri üyeleri ve filmleri belli oldu. 10 yeni film, ilk kez Antalya’da gösterilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jüri üyeleri ve filmleri belli oldu. Festivalde Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak on filmi; Türkiye’den senarist ve yönetmen Emin Alper, Romanyalı yapımcı Ada Solomon, Les Arcs Avrupa Film Festivali ve Tribeca Film Festivali’nin Sanat Yönetmeni Frederic Boyer, İranlı oyuncu, yönetmen Niki Karimi ile Brezilyalı video sanatçısı, yönetmen ve senarist Sandra Kogut değerlendirecek.

EN YENİ YAPIMLAR İLK KEZ ANTALYA’DA

Çoğunluğu Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan yılın en yeni yapımları, Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyici karşısına çıkacak. Filistin’den Fransa’ya, Finlandiya’dan İran’a dünyanın dört bir yanından toplam on film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarındaki 120 bin TL para ödülü ile En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında da Altın Portakal heykelciği için yarışacak.

Emmanuel Courcol’un 1985’te İsveç’te yaşanan gerçek bir olaydan esinlendiği komedisi “En Başarılı Prodüksiyon / The Big Hit”; Macar yönetmen Lili Horvát’ın, aşk ve delilik arasındaki ince sınırı mercek altına aldığı “Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık / Preparations to be Together for an Unknown Period of Time”; Pamela Tola’nın; kardeşleriyle çıktığı yolculukta gençliğini ve yaşadıklarını yeniden gözden geçiren, evlilik uğruna nelerden vazgeçtiğinin farkına varan 75 yaşındaki bir kadını konu edinen komedisi “Çelik Kızlar / Ladies of Steel”; Massoud Bakhshi’nin medya ve özel hayat ilişkisini ele alırken, İran toplumunda kadının konumu ve adaleti sorguladığı filmi “En Uzun Gece / Yalda, a Night for Forgiveness”, yarışmada yer alacak yapımlar arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz haftalarda sona eren 77. Venedik Film Festivali’nin ardından Türkiye’de ilk kez Antalya’da gösterilecek; Filistinli yönetmen Ameen Nayfeh’in “200 Metre / 200 Meters”; Uberto Pasolini’nin gerçek bir hikâyeden uyarladığı filmi “Alelade Bir Yuva / Nowhere Special”; bir çiftin 30 yılına odaklanan, aşk, sadakat, ihanet, pişmanlık ve utanca dair çağdaş bir öykü anlatan Daniele Luchetti imzalı “Bağlar / Bağcıklar / The Ties”; Ana Roche de Sousa’nın İngiltere’deki Portekizli göçmen bir çift üzerinden, sesleri duyulmayan bir kesime ayna tuttuğu filmi “Dinle / Listen”; Arab ve Tarzan Nasser kardeşlerin Gazze’deki siyasi çalkantıların ortasında, zorlukların yanı sıra absürd durumlara vurgu yaptıkları “Gaza Mon Amour” ve 2006 yılında imza attığı “Esma’nın Sırrı – Grbavica”yla tüm dünyada başarı elde eden Bosnalı yönetmen Jasmila Žbanić’in kamerasını bir kez daha Bosna Savaşı’na çevirdiği “Nereye Gidiyorsun, Aida? / Quo Vadis, Aida?” yarışmada yer alan diğer filmler.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın kazananları 10 Ekim’deki Kapanış ve Ödül Töreni’nde belli olacak.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

BIFED Bu Sene Online Olarak Gerçekleşecek

Read Next

‘The Walking Dead’in Nasıl Sona Ereceğine Dair Üç Senaryo

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *