“Anadolu Leoparı” Filmi 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülünü Kazandı

Emre Kayiş’in yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi Anadolu Leoparı, dünya prömiyerini gerçekleştirdiği 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’nü kazandı.

Anadolu Leoparı, 10 – 18 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Keşif seçkisinde dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Başrollerini Uğur Polat ve İpek Türktan’ın paylaştığı filmde onlara Tansu Biçer, Ege Aydan, Seyithan Özdemir, Osman Alkaş ve Nuri Gökaşan eşlik ediyor. Bir hayvanat bahçesi müdürünün, kurumun özelleştirmesini önlemek amacıyla verdiği mücadeleye odaklanan Anadolu Leoparı, Türkiye prömiyerini 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yapacak.

Türkiye, Danimarka, Almanya, Polonya ortak yapımı olan Anadolu Leoparı filminin yapımcılığını Olena Yershova Yıldız ile Türkiye’deki ortak yapımcılığını Kanat Doğramacı (Asteros Film) üstleniyor. Yapım aşamasında Jerusalem International Film Lab’de ana ödülü kazanan TatoFilm yapımı Anadolu Leoparı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve BluTV’nin yanı sıra Almanya, Polonya ve Danimarka’da da çeşitli kurumlardan destek görüyor.

​“Yirmi iki yıldır ülkenin en eski hayvanat bahçesinin müdürü olan Fikret (Uğur Polat), yalnız başına yaşamaktadır. Hayvanat bahçesinin kapatılıp Araplara satılması ve arsasında bir eğlence parkı yapılması uzun süredir gündemdedir. Fikret’in karşı olduğu bu eğilimi şimdilik engelleyen ise, soyu tükenmenin eşiğinde olduğu için koruma altında olan ihtiyar bir Anadolu leoparının halen hayatta olmasıdır. Leopar başka bir hayvanat bahçesine taşınmadan kapanma işleminin başlaması mümkün değildir. Fikret, içine kapanık yardımcısıyla (İpek Türktan) bu değişime karşı mücadele eder.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Paulo Coelho’dan “Okçu’nun Yolu”

Read Next

Batwoman 3. Sezon Fragmanı Yayınlandı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *