TUDEM
 
TUDEM

Ankara Film Festivali’nin Belgeselleri Belli Oldu

Faba Kahve

3 Eylül’de başlayacak 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın adayları belli oldu. 11 film, Ankara’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yer alan filmler belli oldu.

3-11 Eylül tarihleri arasında 31. kez yapılacak festivalde yarışacak 11 belgesel film, Ankara’da ilk kez ve sinema salonlarında seyirciyle buluşacak.
98 FİLM BAŞVURUSU YAPILDI

 
KitapEki
KitapEki

98 belgesel filmin başvuru yaptığı ve yönetmen Hacer Yıldız, akademisyen ve belgesel sinemacı Kurtuluş Özgen ve akademisyen Önder Özdem’in ön jüriliğinde yapılan değerlendirme sonucu 11 film seçildi.

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda bu yıl; Ali İhtiyar’ın “Sessizliğin Gözyaşları”, Ayşegül Selenga Taşkent’in “Ovacık”, Ayten Başer Yetimoğlu’nun “İçimdeki Küller”, Gökçin Dokumacı’nın “Kuyudaki Taş”, Hakan Aytekin’in “Enstantane”, Hasan Söylemez’in “Tenere”, Şirin Bahar Demirel’in “Kadınlar Ülkesi”, Onur Erkin’in “Ege’nin Son Baharı”, Turgay Kural’ın “Ada’m”, Yağmur Kartal’ın “Oyuncakçı Saklı Yadigarlar” ve Yasin Semiz’in “Asfaltın Altında Dereler Var!” adlı filmleri yarışacak.

Akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist ve yapımcı Rena Lusin Bitmez ile yönetmen ve belgesel yapımcısı Zeynep Gülru Keçeciler oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürisi, bir filme 20 bin TL değerinde En İyi Belgesel Film Ödülü’nü verecek.

YÜZDE 50 KAPASİTE GÖZETİLECEK

Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ve küresel salgın nedeniyle ertelenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3-11 Eylül 2020 tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda yapılacak.

İzleyicilerin kendilerini güvende hissedecekleri koşullarda ve Covid-19 tedbirlerinin alınacağı salonlarda yapılacak gösterimler, %50 kapasitede izleyici gözetilerek gerçekleşecek.

Festivalin kazananları 11 Eylül’de festivalin Kapanış ve Ödül Töreni’nde belli olacak.

FESTİVALDE NELER VAR?

3-11 Eylül tarihlerinde Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yer alacak film ve belgeseller şöyle:
Ulusal Uzun Film Yarışması

  •     Aşk, Büyü vs. / Ümit Ünal
  •     Bilmemek / Leyla Yılmaz
  •     Ceviz Ağacı / Faysal Soysal
  •     Kovan / Eylem Kaftan
  •     Omar Ve Biz / Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er
  •     Şair / Mehmet Emin Yıldırım
  •     Topal Şükran’ın Maceraları / Onur Ünlü
  •     Uzak Ülke / Erkan Yazıcı
  •     Uzun Zaman Önce / Cihan Sağlam

Ulusal Belgesel Film Yarışması

  •     Ada’m / Turgay Kural
  •     Asfaltın Altında Dereler Var! / Yasin Semiz
  •     Ege’nin Son Baharı / Onur Erkin
  •     Enstantane / Hakan Aytekin
  •     İçimdeki Küller / Ayten Başer Yetimoğlu
  •     Kadınlar Ülkesi / Şirin Bahar Demirel
  •     Kuyudaki Taş / Gökçin Dokumacı
  •     Ovacık / Ayşegül Selenga Taşkent
  •     Oyuncakçı Saklı Yadigarlar / Yağmur Kartal
  •     Sessizliğin Gözyaşları / Ali İhtiyar
  •     Tenere / Hasan Söylemez

Ulusal Kısa Film Yarışması

  •     Akvaryum / Anıl Kaya, Özgür Önurme
  •     Barê Giran (Ağır Yük) / Yılmaz Özdil
  •     Çamaşırsuyu / Büşra Bülbül
  •     Dönüş / Selman Deniz
  •     Evde Yok / Murat Emir Eren
  •     Huşbe! (Sus!) / Nursel Doğan
  •     İklim Değişimi / Yasemin Demirci
  •     İyi Yemek Öldürür / Umut Evirgen
  •     Meryem Ana / Mustafa Gürbüz
  •     Münhasır / Yeşim Tonbaz Güler
  •     Servis / Ramazan Kılıç
  •     Topanga / Ayçıl Yeltan
  •     Tor / Ragıp Türk
  •     Veger (Dönüş) / Selman Deniz
  •     Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye / Yavuz Akyıldız
  •     Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi / Erinç Durlanık

Ödüller

Ulusal Uzun Film Yarışması

  •     En İyi Film 50.000 TL
  •     Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film 10.000 TL
  •     En İyi Yönetmen
  •     En İyi Kadın Oyuncu
  •     En İyi Erkek Oyuncu
  •     En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
  •     En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  •     Onat Kutlar En İyi Senaryo
  •     En İyi Görüntü Yönetmeni
  •     En İyi Sanat Yönetmeni
  •     En İyi Özgün Müzik
  •     En İyi Kurgu

    Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü

  • Ulusal Belgesel Film Yarışması
  • En İyi Film 20.000 TL
  • Ulusal Kısa Film Yarışması
  • En İyi Film 10.000 TL

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

Ohri’de Türkiye’yi Temsil Edecekler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *