Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Onur Ödülleri Sahipleri Belli Oldu

Ankara Film Festivali’nin Onur Ödülleri sahipleri belli oldu. Ödüller Açılış Töreni’nde verilecek.

3-11 Eylül 2020 tarihlerinde Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Onur Ödülleri sahipleri belli oldu. Festivalde bu yıl Aziz Nesin Emek Ödülü oyuncu Şerif Sezer’e, Sanat Çınarı Ödülü oyuncu, yönetmen ve yazar Tamer Levent’e ve Kitle İletişim Ödülü de bağımsız film dağıtım ağı Başka Sinema’ya verilecek. Ödüller 3 Eylül’de festivalin Açılış Töreni’nde sahiplerini bulacak.

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Yönetmeni İnci Demirkol yaptığı açıklamada, “İlk yılımızda En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü almış Şerif Sezer’i 31 yıl sonra bu kez Aziz Nesin Emek Ödülü ile ağırlayacak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Sanat Çınarı Ödülü’nü bu yıl, Ankara’da sayısız oyunlarını izlediğimiz usta aktör Tamer Levent’e, Kitle İletişim Ödülü’nü de 7 yıldır bağımsız sinemaların destekçisi olmuş Başka Sinema’ya vermekten de gurur duyuyoruz” dedi.

Demirkol, Şerif Sezer’in ödül gerekçesini, “‘Yol’a çıktığında afişte görünür olan imgesiyle ‘başka insanların anıları’ olarak nitelendirilebilecek olanı seyirciye anımsattığı, Batılı olanın kendisine yabancılaşmasına yol açarak etnografik bir imgeyi dolayıma soktuğu, bu imgeyi filmlerde oyunculuğu ile pekiştirebildiği ve seçtiği yolda tutarlı bir şekilde ilerleyebildiği gerekçesiyle Aziz Nesin Emek Ödülü’nün bu yıl Şerif Sezer’e verilmesine karar verilmiştir” diyerek açıkladı.

İnci Demirkol, festivalin bir diğer Onur Ödülü’nün sahibi olan oyuncu, yönetmen ve yazar Tamer Levent’in ödül gerekçesi için şunları söyledi: “Tamer Levent, sanatın evrenselden yerele ve tekrar evrensele dönen yolculuğunun izlerini sürmüş, kendinden sonrakiler için özgün izlerini bırakmıştır. Oyunculuk sanatına oyuncu, yazar, yönetmen, yaratıcı ve öğretici olarak 40 yılı aşkın süredir yaptığı özgün ve unutulmaz katkısı nedeniyle Sanat Çınarı Ödülü’nün Tamer Levent’e verilmesine karar verilmiştir.”

KİTLE İLETİŞİM ÖDÜLÜ SİNEFİLLERİN GÖZBEBEĞİ BAŞKA SİNEMA’NIN

Festivalin üçüncü ödülü Kitle İletişim Ödülü ise bu yıl, 2013’te Kariyo & Ababay Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen bağımsız film dağıtım ağı Başka Sinema’ya verilecek. Demirkol, Başka Sinema’nın bağımsız filmlere ve sanat sinemasına tutkuyla bağlanmış sinemaseverler için kıymetini bilerek bu ödülü verdiklerini söyledi ve ekledi: “2013’te ‘Bize Her Gün Festival’ diyerek yola çıkan, birçok şehirde bağımsız sinema salonlarında farklı ülkelerden yaratıcı ve nitelikli yeni filmlere, hatta klasik filmlere festivaller dışında da alan açtığı için Kitle İletişim Ödülü, 7 yıldır sinefillerin gözbebeği olan Başka Sinema’ya verilmektedir.”

GÖSTERİMLER YÜZDE 50 KAPASİTEDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

31. Ankara Uluslararası Film Festivali, izleyicilerin kendilerini güvende hissedecekleri koşullarda ve covid-19 tedbirlerinin alınacağı salonlarda yapılacak gösterimler, yüzde 50 kapasitede izleyici gözetilerek gerçekleşecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

BİFO Sahneye Çıkacak

Read Next

Friends’in Özel Bölümü Bir Kez Daha Ertelendi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *