Anne Frank’in şiiri açık arttırmayla satıldı

Yahudi soykırımının simge isimlerinden Anne Frank’in 1942 yılında el yazısıyla yazılmış şiiri açık artırmada 500 bin liraya alıcı buldu.

Yahudi soykırımının simge isimlerinden biri olan Hollandalı öğrenci Anne Frank’in, ailesi Nazilerden saklanmadan kısa bir süre önce yazdığı şiiri, Hollanda’daki bir müzayedede açık artırmada 148 bin dolara (500 bin TL) satıldı.

Anne Frank’ın el yazısıyla yazdığı ve imzaladığı şiir için 30 ila 50 bin euro arasında bir fiyat öngörülüyordu, ancak şiir öngörülenin üç katına satıldı.

Kimliği açıklanmayan alıcının açık artırmaya internet üzerinden katıldığı öğrenildi. II. Dünya Savaşı sırasında işgal altındaki Amsterdam’da Almanya doğumlu bir Yahudi olarak hatırlanan Frank, yazdığı sekiz mısralık şiirini bir arkadaşına göndermişti.

Şiirin, Frank ailesinin Alman güçlerinden kaçmak için gizli bir daireye taşınmasından dört ay kadar önce, 28 Mart 1942 tarihinde yazıldığı öğrenildi.

EN İYİ ARKADAŞININ ABLASINA VERDİ

Şiir, “Sevgili Cri-Cri” hitabıyla, Anne’in en iyi arkadaşı olan Jacqueline’ın ablası Christiane van Maarsen’e verilmişti.

Bubb Kuyper müzayede evi, Jacqueline van Maarsen’in 2006 yılında ölen ablasının bu şiiri kıymetli bir mülk olarak görmediğini bildiği için sattığını açıkladı.

Kız kardeşini okulda çalışkan olmaya teşvik eden şiirin ilk dört satırının bir dergiden koparıldığı anlaşılıyor.

İkinci dört mısralık bölümün ise yine aynı temayı içermesine rağmen Anne Frank’in orijinal çalışması olduğu görülüyor.

15 YAŞINDA KAMPTA ÖLDÜ

1933 yılında Hollanda’ya yerleşen Otto Frank, iki yıl saklandıktan sonra yakalanarak kızı Anne Frank’le birlikte Polonya’daki toplama kampına gönderilir.

Anne Frank 15 yaşındayken toplama kampında yaşamını yitirir. Hayatta kalan babası Otto Frank’in yayınladığı kızına ait olan günlükler yıllar sonra kitap haline getirilerek dünyanın en çok satan kitapları arasına girdi.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Behiç Ak’la “Çatıdaki Gezegen” Sohbeti

Read Next

Buse Cinayeti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram