Arafta, Man Booker Ödülü’ne aday!

Kitap Eki Dergisi

Delidolu’nun Şubat 2017’de Türkçe’ye kazandırdığı George Saunders’ın ilk romanı Arafta, dünyaca ünlü edebiyat ödülü Man Booker’ın bu yılki uzun listesine girmeye hak kazandı.

En saygın edebiyat ödüllerinden Man Booker Roman Ödülü’nün 2017 yılı uzun listesi açıklandı. 144 eser arasından seçilerek listede yer almaya hak kazanan 13 romandan biri de Saunders’ın Arafta adlı kitabı. Ödüle aday gösterilen diğer isimlerden birkaçıysa, Paul Auster, Zadie Smith, Ali Smith ve daha önce bu ödülü alan Arundhati Roy.

 
KitapEki
KitapEki
   

Arafta Şubat ayında Amerika ile aynı anda Türkiye’deki okurlarla buluşmuş ve dikkatleri üzerine çekmişti. Roman, Amerikan İç Savaşı’nın kahramanı, eski ABD Başkanı Abraham Lincoln’ın yedi yaşındaki oğlu Willie Lincoln’ı kaybetmesinin ardından girdiği içsel serüveni, arka planda Amerika Birleşik Devletleri’nin o dönemdeki gelişmeleriyle harmanlayarak bir araya getiriyor. Zihin zorlayan kurgusu, özgün biçimi ve acıyı mizahi bir öge haline getirebilen üslubuyla, Arafta ölüm, kayıp ve yas kavramlarına okurun hiç alışık olmadığı bir perspektiften yaklaşıyor.

Saunders’ın Delidolu Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan Aralığın Onu, Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı, Pastoralya, İkna Ulusu gibi dört öykü kitabı daha bulunuyor. Aralığın Onu adlı öykü seçkisiyle 2014 Folio Ödülü’nü kazanan George Saunders, 2002’de The New Yorker tarafından “40 Yaşın Altındaki En İyi Yazarlar”dan biri seçildi ve 2013 yılında Time Dergisi’nin “Dünyadaki En Etkili 100 Kişi” listesinde yer aldı.

Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlanan Arafta’nın incelemesini okumak için TIKLAYINIZ

  • Arafta
  • Yazar: George Saunders
  • Çeviri: Niran Elçi
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Şubat 2017
  • Sayfa Sayısı: 456 Sayfa
  • Yayınevi: DeliDolu Yayınları

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

Dünya’nın En Pahalı 10 Kitabı

Read Next

Kırmızı Etek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *