Arife Kalender’in Yazdığı Ada; Şiir Adaları  
TUDEM
 

Arife Kalender’in Yazdığı Ada; Şiir Adaları

 
TİMAŞ
Say Yayıncılık

Arife Kalender’in Şiir Adaları, neredeyse mini bir şiir ansiklopedisi! Bir kitap toplamında bu kadar değerli ve önemli şairi görünce, bir orta sınıf davranış hali akla geliyor.

Birinci Dünya Savaşı Modernite’nin tam ortasında, göbeğinde patlar. Aydınlanma ile hız kazana sosyal ilerlemeci-liberal anlayışın mutlak etkisindeki Batı için bundan büyük bir şok olmaz. Çünkü Modernite dorukta iken ve daha iyiye gidileceği kesinken birden bire barbarlık geri mi gelmiştir? Her şey birden bire hiçbir şey oluvermiştir. Ölümler, ateş bomba, zehirli gaz. Şairler ise her şeyin hiçbir şey olmasının derin travması ile şiirin de hiçbir şeyliği için “Dada dada…” diyerek sokaklara fırlamıştır. Arkasından gelsin Gerçeküstücülük gelsin Varoluşçuluk…

Ayrıntı Yayınları
Günışığı Kitaplığı

Biraz daha geriye gidilecek olursa; yine Batı kültüründe Modernite bağlamında değişim ve dönüşümün sancılı süreçlerinde Baudelaire, Mallarme, Apollinaire gibi şairlerin adı çokça anılır. Ya da zaman atlaması ile sonraki savaşa, İkinci Dünya Savaş’ının Paris’ine bakalım. Aragon Fransız Direniş Hareketi’nin bir üyesi olmuş!

Çok şükür ki bizim ülkemiz son yirmi yılda böyle karmaşa dönemlerinden uzak, bir huzurlu iklimde! Şairlerimiz de son derece mızıl mızıl bir dinginlik içinde! Şiir, sıcak suda yıkanmış yün don gibi çekildikçe çekilmekte… Neredeyse mahremi bile örtemeyecek bir kısalığa ulaşmakta kısalan şey. Etimolojik bir açıklama gerekirse: Mahrem; yine bu tablodaki şairin bizzat kendisi ve pratiğidir…

Arife Kalender’in Yazdığı Ada

Yukarıda söylediklerimizin tamamen dışında bir çalışmadadır Arife Kalender’in “Şiir Adaları” kitabı. Arife Kalender bir şair olarak kendini var etmenin yanında, şiire ve diğer şairlere de kafa yoran, emek harcayan bir kişidir. Değişik zaman dilimlerinde incelediği, görüştüğü 26 şairle ilgili olarak yazıp yayımladığı bu çalışmalarını bu yıl içinde kitap olarak da gün yüzüne çıkardı. Kaynak Yayınları’ndan çıkan bu kitapta 26 şairimiz; Nazım Hikmet, Ahmet Muhip Dranas, Cahit Sıtkı Tarancı, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Oktay Rıfat, Melih Cevdet Anday, Behçet Necatigil, İlhan Berk, Özdemir Asaf, Arif Damar, Can Yücel, Metin Eloğlu, Şükran Kurdakul, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya, Gülten Akın, Ahmet Necdet, Ruşen Hakkı, Ülkü Tamer, Melisa Gürpınar, Ataol Behramoğlu, Sennur Sezer, Refik Durbaş, Behçet Aysan.

Bu şairler 604 sayfalık bir kitaba ancak sığabilmiş. Neredeyse mini bir şiir ansiklopedisi! Bir kitap toplamında bu kadar değerli ve önemli şairi görünce, bir orta sınıf davranış hali akla geliyor. Günümüzde büyük çoğunluğumuzu teslim ve eseri alan ceplerdeki plastik paralarla ilgili bir davranış. Bu sonsuz gibi sandırılan plastik paralar çeperde bir kaygı mikrobu gibidir. Sık hesap yapılmasını zorunlu kılar. Her şey iyi gibi giderken o plastik paraların, yani kredi kartlarının borç toplamını hesaplanır. Şöyle bir toplanıverdiğinde büyün keyifler anında kaçar. Borcun devasa gölgesi keyfin üstüne düşer. Arife Kalender’in bu kitabı da böyle bir etki yapıyor. Ortalık şiir açısında ne güzel, süt limanken, bunca büyük şair karşısında, şiir için yapacak daha ne çok iş ve ne çok borç var… Yaşamış, yaşayan bu şairlerin yapıp ettikleri ile büyük bir toplam olarak karşılaşıldığında, akla borcumuz geliveriyor. Oluşturulan kaçış rampası türü şair adalarına karşı “Şiir Adaları.”

TAM KAPAK Baskı

  • Şiir Adaları Çağdaş Şairlerimiz
  • Arife Kalender
  • Kaynak Yayınları
  • Basım Tarihi: Mart 2015
  • 608 Sayfa

Sabri Kuşkonmaz

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Sabri Kuşkonmaz

Hukukçu-Yazar/Şair. Şiir, roman, anlatı, film öyküsü ve seçki olarak yayımlanmış on altı kitabı var. Kısa Film ve belgesel çalışmaları yaptı. BESAM kuruluşunda görev aldı. Çağdaş Hukukçular Derneği’nde YK üyeliği yaptı. PEN Türkiye Merkezi YK üyeliği ve genel sekreterlik yaptı. Edebiyatçılar Derneği ve TYS üyesi. Hukuk Fakültesini bitirdi. Marmara Ü. İletişim Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Halen Beykent Üniversitesi’nde sinema-televizyon doktora programında öğrenci. Otuz yıl avukatlık yaptı. Altı yıl Birgün Gazetesi'nde köşe yazarı olarak kültür sanat yazıları yazdı.

Read Previous

Çocuk kitaplarını çocuklar değerlendirdi

Read Next

Hindi’nin Ruhu: Roman içinde Roman…

One Comment

  • Şiir kitapları en acınası dönemini yaşıyor olsa gerek.. Yayınevleri şiir kitaplarını basmaktan kaçınıyor ya da birkaç şairi aynı kitapta toplamaya çalışıyor,nedenine gelince toplum şiir okumadığından şiir artık para etmiyor. Facebookta ahkam kesmek için kullanılan dizelerin sahiplerinin kitapları yeniden yeniden basılırken ,şiir ruhlu insanların gitgide azalmış olması şairlerin önünü tıkıyor. Kitabını bastırmayı reddeden kalite şairlerden edinilen bilgiler ışığında fikrim şudur ki; nezaketinden yoksullaşmış bir millet için şiir dünyanın en zorlu bulmacasıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *