Artvin’in ilk kitabevi ‘Patika’ açıldı

Ülkenin dört bir yanından aydınlanma değerlerine yönelik saldırı haberleri gelirken Artvin’de açılan Patika kitabevi kentteki aydınlanma yanlısı yurttaşların seslerini büyüteceği bir mekan olmayı hedefliyor.

Artvin’de uzun uğraşlar sonucunda açılan ‘Patika Kitabevi’ ‘Artvin’in ilk kitabevi’ olma unvanıyla hizmet vermeye başladı. Kitabevinde, Türk edebiyatından, dünya edebiyatına uzanan kitapların yanı sıra tarih, felsefe, siyaset kitapları da bulunuyor. Beş bini aşkın kitabın yer aldığı Patika’da çocuk kitapları da raflardaki yerini aldı.

Kitabevinin açılışına, Artvin ÖDP Merkez İlçe Başkanı Kamil Güven, Artvin Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, ORKOP Başkanı Hasan Yaşar, Halkevleri Artvin Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu, Artvinli Yazar Ömer Yerlikaya katıldı.

Açılışta konuşan Sercan Dede, buranın ticari bir mekândan daha çok ‘Artvin’deki kültürel boşluğu dolduran bir yaşam alanı’ olmasını hedeflediklerini söyledi. Dede sözlerini “Dışarıdan bakıldığında Artvin, okumuş insanlarıyla, şairiyle, yazarıyla, sanatçısıyla ünlü olan bir kent. Bu kentte kitabevi olmaması kuşkusuz ki hepimizi rahatsız eden bir şeydi” diye sürdürdü.

İçeride koskoca bir dünya var

‘Hepinizin desteğiyle bu boşluğu doldurmaya çalışacağız’ diyen Dede, “İçeride küçük ama çok güzel bir dünya var. Dostoyevski’nin yazıları var, Kafka’nın öyküleri var, Oğuz Atay’ın hikâyeleri var, Yaşar Kemal’in İnce Memed’i var, Küçük Prens var, Şeker Portakal’ı var, yani içerde kocaman bir dünya var. Genç yaşlı, çoluk çocuk bütün Artvin burada kitaplarımızı okuyup sohbet edeceğiz, çayımızı içip kültürel tartışmalar yapacağız. Bu sayede de kuşkusuz ki bu kitabevi önemli bir kültürel merkez haline gelecek. Bu gibi yerlerin çoğalması gerek. Sadece bir kitabeviyle değil, farklı şeylerle de Artvin’e faydalı olabilecek mekânları açmamız gerekiyor” ifadelerini sözlerine ekledi.

Toplumsal aydınlanma için…

İçinden geçtiğimiz süreçte toplumsal aydınlanmaya duyulan ihtiyacın önemine de vurgu yapan Dede, Patika Kitabevi’nin Artvin özelinde bu ihtiyacı büyük ölçüde karşılayacağını da ifade etti.

Açılışın sürecinde birçok kişinin emeği olduğunu söyleyen Dede, parkelerinin yapımından, boyasına, kum taşınmasından temizliğine kadar her şeyde bir imecenin söz konusu olduğunu anlattı ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Yayınevlerinden destek

Dede’nin teşekkür ettiği bir başka konu ise yayınevleriydi. Yayınevlerinden büyük destek aldıklarını söyleyen Dede, Yordam Kitap, Kalkedon Yayınları, Ayrıntı Yayınları, Kırmızı kedi Yayınevi, Belge Yayınları, Su Yayınları, Tekin Yayınevi, İthaki Yayınları ve Punto Yayınevi’ne desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Konuşmaların ardından konuklarla beraber, açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminden sonra da Artvinliler Patika Kitabevi’ni gezme imkânı buldu. Patika Artvinliler tarafından çok beğenildi.

Kaynak: Birgün

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti”

Read Next

8 Maddede ‘Edebiyata devlet desteği’ tartışması

One Comment

  • Umarım emeğe saygı olurda içerden kitap kurtları eksik olmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram