Asıl oyun şimdi başlıyor: Bir Caraval romanı “Legend”

The New York Times’ın çok satan yazarlarından Stephanie Garber’ın sürükleyici Caraval serisinin ikinci kitabı ‘Legend’ yeniden okuyucuyu büyüleyici bir fantastik yolculuğa davet ediyor. Ancak bu defa oyun sadece bir oyun değil. Asıl oyun şimdi başlıyor.

Amerikalı yazar Stephanie Garber’ın ‘Caraval’ romanı, hiç kuşkusuz 2017’nin en çok satan fantastik gençlik kitaplarından biri oldu. Zengin hayal dünyası, fantastik kurgusu ve yarattığı karakterlerle adeta fırtınalar estiren roman, devam kitabıyla da hayranlarının merakını gidermeyi başardı.

Türkiye’de DEX Kitap Yayınları’ndan çıkan serinin ilk romanı ‘Caraval: Unutma, Bu Yalnızca Bir Oyun’dan sonra şimdi ‘Caraval: Legend’ meraklılarıyla buluşuyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Caraval’a hoş geldiniz.. Yoksa bu defa ‘Legend’a mı demeli? Gerçekleri unutun. Oyundan ve gösteriden çok daha fazlasıyla karşı karşıyasınız. İlk kitapta yer alan iki kız kardeş Scarlett ve Tella’nın hikayesi kaldığı yerden devam ediyor. İşin içinde yine sihirli ve gizemli bir dünya var. İlk kitapta epey merak edilen ‘Caraval ustası Legend’ın gerçek kimliğinin ortaya çıkıp çıkmayacağı ise en büyük soru. Tella bunu öğrenmek ve ‘Caraval’ı kazanmak için oyunu yeniden oynamak zorunda.

İlk kitapta kendisini ‘Caraval’ın dünyasına kaptıran Donatella Dragna, nihayet babasından kurtulup ablasının isemediği bir adamla evlenmesine engel olmayı başarır. Her ne kadar kızlar bunu kutlamak istese de Tella’nın yeterince özgür olmaması ve yerine getirmesi gereken bir görevi olması, hikayenin en heyecanlı bölümlerine işaret ediyor. Öyle ki Tella’nın ‘Caraval’ın gerçek efendisi ‘Legend’ın kim olduğunu bulmak için ‘Caraval’ı kazanması gerekiyor. Okuyucunun bu devam hikayeyi (devam oyunu mu demeli yoksa?) daha çok seveceği kesin. Üstelik ilk kitapta kullanılan şiirsel dilin yerine bu defa çok daha roman havası veren bir üslup hakim. Bu da okuyucunun kafasındaki karışıklıkları yok etmek için çok daha doğru bir tercih olmuş. Kitabı okumayı da kolaylaştırmış. Bir diğer yandan iki kitabı da henüz okumayanlar için söylenmesi gerekenlerden ilki “Birinci kitabın bir tutam kafa karıştırıcı olması.” Diğeriyse, serinin ilk romanını okumayanın ikinciden bir şey anlamasının pek de mümkün olmayacağı.

‘Caraval’daki karakterlerin çoğu ‘Legend’da da yer buluyor. Scarlett ve Julian biraz daha arka plana geçerken Dante’nin devam romanında çok daha fazla rolü var. 17 yaşındaki Tella, bir baş karakter için epey renkli ve çok cesur. Dramatik romantik ögeler, sihir ve gizem, ilkine göre devam kitabında çok daha fazla. Elimize yepyeni bir oyun, yeni bir ortam ve yeni bir ana karakter var: Scarlett’in çok daha cesur en küçük kardeşi Donatella. Yazar, serinin ikinci kitabı ‘Legend’da her şeyi çok fazla açıklama yolunu seçmiş. Bu da tüm soruların cevaplarını açıklar nitelikte.

Twentieth Century Fox tarafından film hakları alınan kitaba Hollywood ne zaman el atacak bilmiyoruz ancak serinin üçüncü kitabı ‘Caraval: Final’in Mayıs ayında Amerika’daki raflarda yerini alacağını söyleyelim. Muhtemelen önümüzdeki yılda da Türk okuyucuyla buluşacak. Özetle henüz bitmedi, belki de tüm zamanların en iyi oyunu şimdi başlıyor. Göreceğiz!

  • Legend
  • Yazar: Stephanie Garber
  • Çeviri: İlke Afacan
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2019
  • Sayfa Sayısı: 400 Sayfa
  • Yayınevi: DEX

Nilüfer Türkoğlu
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Mucize Kızlar ile başka bir dünya mümkün

Read Next

Peter Brown Çocuk Kitapları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram