‘Asiye Nasıl Kurtulur’un Restore Edilmiş Hali İzleyici İle Buluşacak

Atıf Yılmaz’ın çektiği, Müjde Ar’ın da başrolünde olduğu “Asiye Nasıl Kurtulur” filmin restore edilmiş hali 39. İstanbul Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 39’uncusu düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali, 10-21 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

Gazete Karınca’nın haberine göre, Uluslararası ve ulusal yarışmalar, tematik bölümler, söyleşi ve etkinliklerin yer alacağı festivalin özel retrospektif bölümü “Hitchcock Renkli” adıyla usta yönetmen Alfred Hitchcock’a ayrılacak. Bu bölümde Hitchcock’un, 15 uzun metrajlı renkli filmin yenilenmiş kopyaları izleyici ile buluşacak.

TİMAŞ
TİMAŞ

Festivalin bölümlerinden biri de “Dünden Bugüne Türk Klasikleri”.

Bu bölümde Atıf Yılmaz’ın 1986’da çektiği Asiye Nasıl Kurtulur filminin restore edilmiş kopyası da izleyici ile buluşacak.

Vasıf Öngören’in aynı adlı eserinden Barış Pirhasan’ın senaryolaştırdığı film, Atlas Post Production tarafından restore ediliyor.

Başrollerinde Müjde Ar, Ali Poyrazoğlu, Nuran Oktar, Hümeyra gibi oyuncuların olduğu filmde, hayata tutunmaya çalışan Asiye’nin hikâyesi, genelevde çalışan kadınların sahneye koydukları oyunlar üzerinden anlatılır.

Epik tiyatro etkisi taşıyan film, özgün bir müzikal olarak Atıf Yılmaz’ın filmografisinde önemli bir yer tutar.

Filmin oyuncularından Hümeyra, filmdeki rolüyle 24. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü almıştı.

Hümeyra aynı zamanda, festival tarafından bu yıl verilecek ‘Sinema Onur Ödülleri‘nin sahipleri arasında yer alıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Lola Marsh İstanbul’da

Read Next

‘Cebimdeki Taşlar’ Hüzün ve Mizahla Dolu Bir Genç Kadın Öyküsü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram