Aşk hiç biter mi?

Sonsuz aşk var mı yoksa her aşk bitmeye mahkum mu? Alberto Moravia Küçümseme romanında bu sorunun peşinden gidiyor…

Aşk sonsuza kadar sürer mi? Küçüklüğümüzden itibaren tüm masalların “ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar” cümlesiyle bittiğini gördük. Âşıklar kavuşur ve masal biter. Biter ama gerçekten sonsuza kadar mutlu yaşarlar mı?

bfc02622-3e1e-4b12-b17f-c6804747f705

Alberto Moravia, ünlü kitabı Küçümseme’de işte aşkın bitme anını konu almış. Kahramanımız Riccardo Molteni, idealleri olan ve tiyatro oyunları yazmak isteyen iyi eğitimli, entelektüel bir gazetecidir. Karısı güzeller güzeli Emilie ise farklı bir dünyaya aittir. Molteni, Emilia’yi oldukça iyi tanımıştır: “düşüncelerimi, zevklerimi, hırslarımı paylaşan ve anlayan bir kadınla evlenmemiştim; güzelliği yüzünden, eğitimi olmayan basit bir daktilo kızı almıştım nikâhıma; ait olduğu sınıfın bütün ihtiraslarına ve önyargılarına sahip olduğunu biliyordum.” O yüzden de tek aşkı olan tiyatroyu bırakarak iyi para kazandığı film senaryosu yazma işine girer. Amacı, karısını, kiraladıkları möbleli bir odadan çıkarıp kendilerine ait daireye yerleştirmektir. Film yapımcısı Battista’nın yardımıyla bu hayalini gerçekleştirir ve borç harç bir ev ve bir araba alır. Emilia’nin isteklerini, hırslarını gerçekleştirdiği için mutludur ancak eve taşındıkları ilk gece Emilia yatağını ayırmak ister. Molteni şaşkındır, karısı için hayalinden vazgeçmiş, nefret ettiği bir işi yapmayı kabullenmiştir, hiç düşünmediği halde ev almış, borca girmiştir ama Emilia’ye yaranamamıştır. Öfkeden çılgına dönen Molteni karısını sıkıştırır, aşkının karşılık görüp görmediğini öğrenmek ister. Dürüst bir kadın olan Emilia Molteni’ye artık onu sevmediğini, hatta küçümsediğini itiraf eder.

Karısının bu itirafıyla yıkılan Molteni’nin artık tek bir amacı vardır, Emilia’nin aşkını yeniden kazanmak. Neden sevmeyi bırakmıştır karısı, ne zaman olmuştur tüm bunlar? Karısının kendisini terk etmemesi için yalvarır, her türlü aşağılanmaya razı olur: “Böylece Emilia’yla başlagıçta katlanması olanaksız görünen ve şimdi daha beterinden korktuğum için, pek başaramasam da normal olduğuna kendimi inandırmaya çalıştığım ilişki tarzımı sürdürüyordum.”

Battista’dan gelen yeni bir senaryo yazımı teklifini hevesle kabul eder. Çünkü senaryo işi Capri’de olacaktır ve Battista Emilia ile Molteni’ye kendi yazlık villasını tahsis etmiştir. Molteni için bu tam da karısıyla ilişkilerini yeniden inşa edebilecekleri romantik bir fırsattır. Fark edemediği gerçek ise Battista’nın da Emilia’da gözü olduğudur.

Yeni senaryo Homeros’un Odysseus’u hakkındadır. Birlikte çalıştığı Alman yönetmen Rheingold’un oldukça farklı Odysseus yorumu yavaş yavaş Molteni’ninin gözlerini açmaya başlar. Bir anda karısıyla yaşadıkları Odysseus destanında hayat bulmuştur. Karısının kendisini neden küçümsediğini keşfetmiştir sonunda. Önce şiddetle karşı çıkar, sonra kabullenir ve aşkını kurtarmak için son hamlelerini yapar.

Alberto Moravia’nın 1954 yılında yazdığı bu roman 1963 yılında filme çekilir. Nefret ismiyle gösterime giren film oyuncuları Bridigitte Bardot ve Michael Piccoli ile gişe rekorları kırar. Bir kadın ne ister, kime erkek der, medeniyet içgüdüleri öldürür mü gibi dönemine ait sorulara yanıt arayan, bu arada da aşkın baştan çıkardığı bir kocanın katlandıklarını gözler önüne seren farklı bir roman. Kadın-erkek ilişkilerinde dengelerin nasıl değiştiğini farklı bir açıdan görmek isteyenler keyif alacaklardır.

  • Küçümseme
  • Yazar: Alberto Moravia
  • Çeviren: Eren Yücesan Cendey
  • Yayınevi: Destek Yayınları
  • Sayfa sayısı: 263
  • Baskı Yılı: Ocak 2016
Zümrüt Bıyıklıoğlu
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bizans artık kahpe değil mi?

Read Next

Picasso, Balzac, Proust… ne yer, ne içer: Sanatçı Sofraları

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *