Aşka, Evliliğe ve Gerçek Beklentilere Dair: Şaşırt Beni

Bir kadın evliliğini biraz süslemek isterse ne olur? Ya da bazı sırların üstünü açarsa? İngiliz yazar Sophie Kinsella’nın son romanı ‘Şaşırt Beni’, mutlu evliliğin ve sonsuz aşkın yollarını ararken hem eğlendiriyor hem de okuyucuyu gerçekten şaşırtıyor.

100 yaşına kadar hatta daha da fazla yaşayacağınızı öğrenseniz ne yapardınız? “Sağlıklı mı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, gayet sağlıklı! Üstelik eşinizle birlikte!

Romanın baş karakterlerinden Sylvie, kocası Dan’le mutlu bir evlilikleri olduğunu düşünüyordu. On yıldır birlikte, yedi yıl da evliydiler. Birbirinden tatlı ikizleri ve aşk dolu yuvaları vardı. Öyle aşk doluydu ki, birinin başladığı cümleyi diğeri tamamlıyor, bütünüyle birbirleri için yaratıldıklarına inanıyorlardı. Ta ki birlikteliklerinin 10’uncu yılında doktorun yaptığı check-up’ın sonucunda 100 yaşına kadar yaşayacaklarını öğrenene kadar. İlk başta güzel haber aldıklarını düşünen çift, ardından altmış sekiz yıl evli kalacaklarını fark ettikleri anda işler biraz karışıyor.

“Doktor az önce altmış sekiz yıl daha evlilik mi dedi? Dan’le? Yani, Dan’i çok seviyorum filan ama… altmış sekiz yıl daha?”

İşte hikaye de tam burada başlıyor. ‘Şaşırt Beni Projesi’ de… Bunu başlatansa ‘dişi kuş’; Sylvie’nin ta kendisi oluyor. Madem bunca yılı birlikte geçirecekler o zaman evliliklerine biraz heyecan biraz farklılık katmak için hareket etmenin tam zamanı! Her ne kadar komşusu Tilda’nın “sürprizlerin genel olarak kötü sonuçlandığı” uyarısına maruz kalsa da, Sylvie her 10 yıl boyunca Dan’le birlikte yeni deneyimler yaşamak için kolları sıvıyor, önce hayaller kuruyor sonra sürprizler başlıyor. Bir süre sonra karı koca ‘Şaşırt Beni Projesi’ni hayata geçiriyorlar. Başlarda birbirlerine gülünç sürprizler yapıyorlar ve bunlardan eğleniyorlar da…  Dan, Sylvie için çirkin bir kazak seçerken Sylvie, Dan için hiç de sevmeyeceği bir kahvaltıyı sipariş ediyor.

Ancak biraz zaman geçtikten sonra Sylvie’nin kendine sorması gereken sorular baş gösteriyor: “Dan, durmadan kime mesaj atıyor? Neden her şeye çabucak öfkeleniyor? Yoksa Dan’in gizli bir ilişkisi mi var?”

Sylvie eşelemeye ve derinlerde bir şeyler aralamaya çabalarken Dan’in sakladığı bir sırrı olduğunu ortaya çıkarıyor. Süprizler, şok edici gerçeklere dönüşüyor. Sonrası bir skandal ve iki insanın asla birbirini tanımadığını fark etmesi üzerine…

‘Alışverişkolik’ roman serisiyle ünlenen ve yarattığı tuhaf karakterlerle okuyucunun yüzünü güldürmesini bilen çoksatan yazar Sophie Kinsella, son romanı ‘Şaşırt Beni’yle yine kadınların kalbine gidecek satırlara imza atmayı başarmış. Komik olduğu kadar gerçekçi, gerçekçi olduğu kadar romantik bir kitap ortaya çıkmış. Yazarın hiç kuşkusuz en büyük başarısı, gözlem konusundaki yetkinliği. Öyle ki kitap boyunca hikayenin serim ve olay örgüsünü takip etmek heyecan verici. Bir evliliğin içinde siz de debeleniyorsunuz sanki!

Kirkus Reviews’in de dediği gibi “Evliliğe ve düzeni bozmanın gücüne heyecan verici bir bakış atıyor”, Kinsella. Klasik ilişki sorunlarından çok daha derin bir hikayeye dönüşen metin, romantik komedi ustası yazarın kelimelerinin gücüyle tüm samimiyetini ortaya koyuyor.

DEX PLUS etiketiyle raflarda yerini alan ’Şaşırt Beni’, Bilge Turan Zourbakis’in akıcı çevirisiyle Türkçe’ye kazandırılırken Serkan Yolcu’nun hazırladığı kapak tasarımı da, romantik kitapları okumayı tercih eden okuyucuya, içinden ne çıkacağını merak edeceği ‘süprizli’ hediye paketleriyle sesleniyor.

‘Şaşırt Beni’, şehir içinde metro/metrobüs yolculuklarını eğlenceli kılacak, Hollywood’un romantik komedilerine de ilham olacak türden. İyi okumalar…

  • Şaşırt Beni
  • Yazar: Sophie Kinsella
  • Çeviri: Bilge Turan Zourbakis
  • Türü: Romantik – Roman
  • Baskı Yılı: 2019
  • Sayfa Sayısı: 384 Sayfa
  • Yayınevi: DEX Plus
Nilüfer Türkoğlu
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Zamana açılabilen kültür olgusu: Mitler…

Read Next

Deniz Mecmuası’nın 13. sayısı raflarda!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *