Aşkın Sihirli Formüllere İhtiyacı Yok

Asosyaller Gezegeninde Aşk’ın ödüllü yazarı Avustralyalı Melissa Keil, Aşkın Sihirli Formülü kitabıyla bizi 300 sayfalık bir maceraya davet ediyor.

Asosyaller Gezegeninde Aşkın ödüllü yazarı Avustralyalı Melissa Keil, Aşkın Sihirli Formülü kitabıyla bizi 300 sayfalık bir maceraya davet ediyor. Melbourne’ün etnik ve kültürel çeşitliliğinden beslenen bu kitap, ne anda kalabilen ne de ileriye gidebilen iki gencin kafa karıştırıcı ama bir o kadar da yürek ısıtan hikâyesini anlatıyor. Bu iki genç, sıra dışı olma dürtüsüyle geleceğin yarattığı karanlık arasında sıkışıp kalmış hissederken, kendi seslerini aramaya koyuluyorlar.

TİMAŞ
TİMAŞ

Melbourne’da St. Augustine lisesinde son sınıf öğrencisi Sophia Reyhart, onu tanıyan herkes tarafından dahi olarak nitelendirilmiş bir kız. Matematik tutkunu Sophia, günlerini denklem çözerek ve ünlü bir matematik dehası olan Gregori Perelman’a ulaşmaya çalışarak geçiriyor. Rusya’da inzivaya çekilen bu adamla iletişime geçebilmek için Rusça öğrenmeye bile başlamış bir kız Sophia. Sınıf arkadaşlarının, öğretmenlerinin ve ailesinin gördüğü ‘’mucize çocuk’’ etiketinden ötesini gören yalnızca iki kişi var çevresinde. Bunlardan biri birlikte büyüdüğü, her zaman yanında olan en yakın arkadaşı Elsie. Diğeri ise Sophia’nın sadece yüzünü bildiği bir çocuk. Sophia’yı ‘’Sanki molekülleri farklı boyutlar arasında zıplayıp duruyormuşçasına, rahatsızlığı her yerinden okunan o kız’’ olarak tarif eden sınıf arkadaşı Joshua Bailey.

Joshua, son sınıfı sihirbazlık numaralarında ustalaşmaya çabalayarak ve Sophia’yı düşünerek geçiriyor. Sophia’nın kendisi için ‘’bir moron işte’’ dediğini düşünüyor ve ondan başkasının düşüncesini hiç önemsemiyor. Sophia’nın Gregori Perelman hayranlığı gibi Joshua da sıkı bir Harry Houdini hayranı. Houdini’yi kandıran hile olarak bilinen sihirbazlık dünyasının gizemini, Joshua henüz on yaşındayken çözmüş ve zamanlamanın sihirde her şey olduğunu biliyor. Zamanlamanın aşkta da her şey olduğunu biliyor fakat Sophia’nın sosyal fobisi sebebiyle doğru zamanlamayı yakalamak pek kolay olmuyor.

‘’Ne görüyorsun?’’ Parmaklarını denklemin üzerinde gezdirerek kâğıda baktı tekrar. Ve tek bir kelime söyledi; ‘’Sihir.’’ Sophia’ya sihir tezahürü yaratan kurallar ve formüller çerçevesinde çözülebileceklerken, Joshua için sihir çözülebilecek olanları karmaşıklaştırmak. Okul binasını yok etmek. Sophia’nın cebine iskambil kâğıdı yerleştirmek ve kızın sahip olduğu bütün potansiyelle harika şeyler yapabileceğini ona anlatmak. Sophia ise, duygusal açıdan dünyayla herhangi bir bağlantı hissetmese de ‘’dahi’’ sıfatının getirdiği beklentileri karşılama telaşında aşk ve arkadaşlık sorunlarıyla uğraşırken buluyor kendini. Hayatın karmaşıklığını matematiği çözdüğü gibi çözemeyeceğini anlayan Sophia’nın ve kendisi için sihirden bir gelecek yaratamayan Joshua’nın hikâyesi, sadece kendiniz olmanız için size ilham veriyor ve hiçbir zaman insanları rahat hissettirme görevi üstlenmediğinizi bir kere daha hatırlatıyor.

Kitap, hitap ettiği yaş aralığına özgü üniversite ve gelecek kaygılarıyla boğuşma mücadelesi barındırsa da yalnızlık, kendini kabul etmeye çalışma, dışlanma gibi her yaştan insanı ilgilendiren sorunları da ele alıyor. Samimi bir dille yazılmış bu kitabın, zeki esprilerle döşenmiş eğlenceli bir yanı da var. Ayrı bölümlerde Joshua ve Sophia’nın gözünden izlediğimiz karakter gelişimleri gerçeklik çizgisine o kadar sadık kalıyor ki her karakter bir tanıdıktan öte arkadaşa dönüşmeye başlıyor. Keil’in yarattığı bu üç boyutlu dünya, Sophia’da kendinden bir parça gören herkes için harika bir mesaj taşıyor; Farklı olmak, sorunlu olmak demek değildir.

  • Aşkın Sihirli Formülü
  • Yazar: Melissa Keil
  • Çeviri: Gizem Başaran
  • Türü: Edebiyat, Kurgu Dışı
  • Baskı Yılı: Temmuz 2018
  • Sayfa Sayısı: 304 Sayfa
  • Yayınevi: Dex Yayınevi

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Macera Tüneli: Bir yeni macera davetiyeniz var!

Read Next

Motivasyon kaynağı arayanlar için etkileyici bir kitap: Elon Musk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram