Aslında, Ercan Kesal ve Popülere Övgü

“Aslında…”, çok kısa bir zaman diliminde Ercan Kesal ile yapılmış bir dolu röportajdan oluşuyor. Doğuş Sarpkaya yapmış editörlüğünü…

Popüler olanın niteliksiz olacağına dair entelektüel kabul değişmeli! Değişmeyecekse en azından gerekçesi itiraf edilmeli!

Kitapta yazan yanlış… Her popüler olan sanatçı, eser, niteliksiz demek değildir. Sığ demek değildir… Değiştirme gücünden, ileriye doğru değiştirme gücünden –bir insanı, bir toplumu, bir ülkeyi hatta dünyayı– yoksun değildir! İşte tam da buraya dönmeliyiz!

Kapital’in popülerliğine dönmeliyiz. Das Kapital’i söylüyorum! Karl Marx olunca Kapital de en çok basılan ve okunan kitaplar arasındaki yerini yüzyıllar sonra bile koruyor… İncil ve Kuran ile yarışıyor popülerlikte Kapital!

Hadi bu üçlüyü üç dinin kitabı diyerek dışlayalım…

Marquez’e ne diyeceğiz? Marquez olamıyorsan popülerliği reddet! İyi mi? İyi…

Van Hoidonk diye Fenerbahçe’de oynayan santrofor vardı; TV’de bir röportajında; “sizin için yavaş diyorlar” diye soran sunucuya, gönül rahatlığı ve büyük bir olgunlukla; “evet, yavaşım” diye cevap verip ekliyordu; “Öyle olmasam zaten Bercelona’da oynardım!

Dünyada kaç sanatçının röportajlardan oluşan bir kitabı derlenebilmiş ve basılabilmiştir? “Aslında…”, çok kısa bir zaman diliminde Ercan Kesal ile yapılmış bir dolu röportajdan oluşuyor. Doğuş Sarpkaya yapmış editörlüğünü… Aslında, –Aslında kitabın da adı bu arada!– en çok bir sanatçının doğuşunun öyküsü ve bize birikim olmadan olmayacağını söylüyor; çok çalışmak gerektiğini gösteriyor.

Tembeller asla çok okunanlarda kapaktan açılamayacak! Bizi çalışmaya teşvik eden bir halk, bir ülke, bir dünya olmayabilir ama başkalarını çalışmaya teşvik edecek bir halk, bir ülke, bir dünya için birileri çalışıyor ve hak ediyorlar… Övülmeyi ve sevilmeyi.

Asla unutmayın, bu halk, bu ülke, hatta bu dünya hep hakkımızı teslim etmiştir yeter ki “popüler” olabilecek kadar çalışalım, umudu kesmeyelim, ama umut olabilecek bir birikime/niteliğe sahip olabilelim!

  • “Aslında…”
  • Yazar: Ercan Kesal
  • Yayına Hazırlayan: Doğuş Sarpkaya
  • Türü: Edebiyat – Söyleşi
  • Baskı Yılı: 2. baskı – Kasım 2017
  • Sayfa Sayısı: 315 Sayfa
  • Yayınevi: İletişim Yayınları
Aziz Hatman
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

ALİKEV’den Genç Sanatçı Fonu projesi

Read Next

Günden Kalanlar, Kazuo Ishiguro, Hayata Dair

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *