Aslolan Hayattır

Oya Baydar, Surönü Diyalogları’nda -Doğu veya Batı- bu topraklarda yaşanan eziyetler ve kırımlara değinir. Aslında kendisiyle hesaplaşır.

Barış! Toplumumuzda yasaklanmış bir kelime. Aslında tüm dünyada olması istenen ama olmaması için de muktedirlerin ve piyonlarının ölüp öldürdüğü bir düzenin adı, barış! “Bilirsin, muktedirlerin iktidarlarını sürdürmek için düşmana ihtiyaçları vardır, olmasa da yaratırlar.” Birileri barış, toplumsal huzur için savaştıklarını savunur ancak o barış, huzur ve düzenin gelmemesi için de ellerinden geleni yaparlar. Çünkü her şey tamamen duygusaldır!

Bu topraklarda da yüzyıllardır birilerinin emriyle birileri ölüyor ve öldürülüyor. Ne uğruna? Barış. Ölümle gelen barış zaten barış değil bir kandırmacadır. Zaten o barış hiç gelmemelidir. Oya Baydar ülkemizdeki önemli olaylara, siyasi kırılma noktalarına, kırımlara hiçbir dönemde duyarsız kalmamış, bu durumu kanıksamayı daima reddetmiş, topluma “aydınlık” olmaya çalışmış bir yazar. Surönü Diyalogları’nda da -Doğu veya Batı- bu topraklarda yaşanan eziyetler ve kırımlara değinir. Aslında kendisiyle hesaplaşır. Bu kitap bir sürü acının birikimi. Bu birikimle birlikte insanlık adına yapılması gereken bir tartışma ve insanların kendilerine sorması gereken sorular…

Diyalogların tümü aslında içeriden ve dışarıdan bakışın bir buluşmasıdır.

Diyaloglar Diyarbakır Surönü’nde kar yağarken başlar. Kitap, “Doğu’da, Güneydoğu’da, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde ne yaşanıyor, biliyor muyuz?” u sorguluyor. Kitap adından da anlaşılacağı üzere diyaloglardan oluşuyor, yazar hem kendisiyle konuşuyor hem de karşısında o bölgenin insanı var. Batılı kişinin bakışıyla tüm toplumun o bölge ve insanına olan bakışı birleşiyor. Diyalogların tümü aslında içeriden ve dışarıdan bakışın bir buluşmasıdır. Biri Batı’dan gelen, kendince vicdanını rahatlatmaya çalışan bir aydın; diğeri Doğulu, cinayetlere tanık olmuş, yıkımları yaşamış ve öfke doludur. Doğulu kişi Batıdan gelen aydının ve tüm Batılıların o coğrafyaya karşı hiçbir şey bilmediklerini diyaloglar boyunca eleştirmekte ve kabul etmemektedir.

Diyaloglar boyunca yazar için hiç bitmeyen ve bitmemesi için çaba gösterilen şey: Umut. Çıkan çatışmalar, yıkımlar, cinayetlerle başa çıkmaya çalışır Sur ve Cizre halkları. Oraya gidip bu duruma tanıklık edenlerden biri de Oya Baydar’dır. “Bölge halkına ve yaşananlara karşı her şeyi aştığını sananlarda bile bir ‘ama’ vardır.” demek ister yazar. Kendisinde de oraya gitmeden önce bu düşünce vardır ve bu tortuyu silmeye çalışmak ve bu meseleyi derinleştirmek ister Baydar. Bu da umutla var olacaktır. Fakat o topraklara gidildiğinde, o yıkık dökük, savaş alanına dönmüş şehirleri gördüğünde yazar kendisini, muktedirleri, hakları ve Dağ’ı topyekûn sorgulamaya başlar. Bu sorgulamayla birlikte her şeyin düzeleceğine dair umudunu yitirmez. Umut ile birlikte söylediği her zaman şudur: “Aslolan hayattır!”  Batıdaki insanın bu süreçteki hatası ya bu olayları görmek, duymak istememesi ya da resmî tarihin ve medyanın gerçeği olduğu gibi yansıtmamasıdır.

En önemli sorunlardan biri kimlik sorunudur. Bunu da körükleyen her zaman için yöneticilerdir. Yazar da bu konuda birçoğumuzla aynı fikirdedir. “Kimin ne olduğu hiç umrumda değil. Bu topraklar üzerinde yaşayan bir insanım ben, bu kadarı bana yetiyor.”  Bu bakış açısına sahip olmak bile zaten barışı getirecektir. Özgürlük, eşitlik. Her şey bu sözcüklerde saklı aslında. Etnisiteyi, rengi, dili, dini bırakıp sadece insan olmalı ve hayata, topluma, dünyaya insanca yaklaşmalı…

  • Surönü Diyalogları
  • Yazar: Oya Baydar
  • Türü: Deneme
  • Baskı Yılı: Haziran 2016
  • Sayfa Sayısı: 128 Sayfa
  • Yayınevi: Can Yayınları

Deniz Burak Bayrak

Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Daha önce Hürriyet Gösteri ve Cumhuriyet Kitap’ta yazıları yayınlandı.
Deniz Burak Bayrak

Latest posts by Deniz Burak Bayrak (see all)

0 Reviews

Write a Review

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Deniz Burak Bayrak

Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Daha önce Hürriyet Gösteri ve Cumhuriyet Kitap’ta yazıları yayınlandı.

Read Previous

Çocuklarını Yiyen Satürn

Read Next

aşk hangimize yakın; bihakkın…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *