Ataol Behramoğlu’na uluslararası akademi onur üyeliği verildi

Ataol Behramoğlu, Rus dili üzerine çalışmalarıyla ve Rus edebiyatından Türkçe’ye kazandırdığı eserlerle de biliniyor.

Şair Ataol Behramoğlu’na, Romen şair Mihai Eminescu’nun adını taşıyan uluslararası akademiye onur üyeliği verildi.

Uluslararası Mihai Eminescu Şiir Festivali açılış töreninde Romen şairin adını taşıyan uluslararası akademiye iki onur üyeliklerinden biri Ataol Behramoğlu’na, ikinci üyelik ise Romen opera sanatçısı dünyaca ünlü soprano Mariana Nicolasco’ya verildi.
Akademi başkanı, şair, akademisyen Prof. Dr. Ion Diaconescu’nun tanıtım konuşması sonrasında üyelik plaketi ve madalyasını almak üzere sahneye gelen Ataol Behramoğlu, Romanya’dan ve başka ülkelerden elliye yakın şairin bulunduğu salonda yaptığı konuşmada “yaşamının en önemli anlarından birini yaşamakta olduğunu” belirterek “bu onurun kendisine aynı zamanda iki ülke arasında bir edebiyat ve kültür elçisi olma sorumluluğunu da yüklediğini ve bundan dolayı çok mutlu olduğunu” söyledi.
Ataol Behramoğlu, Rus dili üzerine çalışmalarıyla ve Rus edebiyatından Türkçe’ye kazandırdığı eserlerle de biliniyor. Behramoğlu son olarak Rusya Milli Günü resepsiyonuna katılmıştı. Behramoğlu, Rusya’da okurlarıyla buluştuğu bir toplantıda Rus diliyle ilişkisini anlatırken, “Rus dilini 20’li yaşlarda öğrenmeye başladık. Lisede de Rus edebiyatını okudum. Rus dilini çok sevdim. Rus dilinden Türk diline çok sayıda eserler çevirdim. Sovyetler döneminde, 1970’li yıllarda Moskova’da eğitim aldım” ifadelerini kullanmıştı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Northanger Manastırı

Read Next

İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali başlıyor…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram