Avrupa İslam’a Neler Borçlu?

Avrupa İslam’a Neler Borçlu? Arap biliminin İspanyollarca nasıl devşirildiğini son derece ayrıntılı bir şekilde aktaran eşsiz bir eser.

MS 8. yüzyılda Araplar İspanya’yı istila ettiler. Bu fetih İspanya’ya Vizigot istilasının aksine yıkım değil uygarlık getirdi. Araplar fethettikleri Akdeniz, Yakındoğu ve Asya uygarlık merkezlerinde ellerine geçen tüm bilgi birikimini İspanya’ya da taşıdılar. Başta Kordoba ve Gırnata olmak üzere Endülüs kentleri her milletten sayısız bilgin için cazibe merkezi haline geldi.

İbn Heysem, İbn Rüşd ve İbn Haldun gibi bilginler burada önemli çalışmalar yürüttüler. Ardından İspanyollar özellikle Kastilya ve Leon kralı Bilge Alfonso gibi figürlerin önderliğinde reconquista, yani İspanya’nın yeniden fethi süreci içerisinde bu bilgi birikimini İspanyol kültürüne mal etti ve Avrupa bilimi ya da modern bilim bu mecradan beslenerek doğdu.

Avrupa İslam’a Neler Borçlu? Arap biliminin İspanyollarca nasıl devşirildiğini son derece ayrıntılı bir şekilde aktaran eşsiz bir eser. Bilim ve tarih meraklıları için tam bir bilgi ziyafeti.

“Çok şaşırtıcı bir kitap.” — Ian Gibson, El Periódico

“Arap biliminin Batı uygarlığına önemli katkılarını tanıtmakla kalmayıp aynı zamanda tüm kültürel yaratılarda bu bilimden nasıl faydalanıldığını da gösteren olağanüstü bir metin.” — El País

Juan Vernet Kimdir?

Juan Vernet (Barselona, 1923-2011) Arap bilimi alanında uluslararası bir otoriteydi. Barselona Üniversitesinde profesör olarak görev yaptı. İyi Edebiyat Akademileri, Barselona Katalan Araştırmaları Enstitüsü, Paris Tarih Bilimi Enternasyonali, Madrid Kraliyet Bilim Cemiyeti ve Amman İslam Araştırmaları Enstitüsü üyesi; aynı zamanda Londra Kraliyet Asyatik Cemiyeti ve Paris Asyatik Cemiyeti onursal üyesiydi. Çalışmalarından ötürü pek çok ödüle layık görülmüş olan Vernet Kur’an’ı ve Bin Bir Gece Masalları’nı İspanyolcaya çevirmiştir. Astrología y astronomía en el Renacimiento (Acantilado, 2000), Los orígenes del Islam (Acantilado, 2001) ve Literatura árabe (Acantilado 2002) başlıca eserlerindendir.

  • Avrupa İslam’a Neler Borçlu?
  • Yazar: Juan Vernet
  • Çeviri: Nesrin Karavar
  • Türü: Tarih
  • Baskı Yılı: Mart 2019
  • Sayfa Sayısı: 408 Sayfa
  • Yayınevi: Say Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Korku edebiyatının ilham verici sesi: Lovecraft

Read Next

Kitaplara dokunurken, okumanın mutluluğu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *