Avuçlarımda Hâlâ Sıcaklığın Var

Osman Balcıgil’in yeni çalışması Avuçlarımda Hâlâ Sıcaklığın Var, Destek Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

“Avuçlarımda Hâlâ Sıcaklığın Var” 1968 yazında başlıyor ve üniversiteyi yeni kazanan Lale ile arkadaşı Sumru’nun etrafında gelişiyor. İki güzel kız çok geçmeden Denizci Teğmen Fuat ve Robert Kolejli Talip’le tanışacaklardır…

Hatırlanacağı üzere 1968 yılında dünyada ve Türkiye’de, gençlik, insanlığa reva görülen berbat düzene büyük ölçekli bir karşı çıkışla cevap vermişti.

Vietnam’da ABD ve Çekoslovakya’da SSCB eliyle gerçekleşen yıkım ile Küba ve bazı başka ülkelerde meydana gelen büyük alt üst oluşlar, gençlerin dikkatinden kaçırılamamıştı. Yaşanan olumsuz gelişmeler Paris başta olmak üzere dünyanın bütün büyük kentlerinde üniversitelileri harekete geçirmiş, dünya yangın yerine dönmüştü.

Türkiye de bu gelişmelerden nasibini alacaktı. ABD emperyalizminin boyunduruğunda yaşanan yoksulluk baskıcı düzenle birleşince, başta gençlik sonra öteki duyarlı toplumsal katmanlar alev alacak, giderek yangına dönüşecekti.

Gençliğin dillendirdiği demokratik ve akademik isteklere kulaklarını tıkayan basiretsiz üniversite yöneticileri ve iktidarını zor kullanarak sürdürebileceğini zanneden Demokrat Parti hükümeti çok geçmeden acı gerçekle kucaklaşacaktı.

Balcıgil’in yeni kitabı Avuçlarımda Hâlâ Sıcaklığın Var tam da bunu, 68 Kuşağı’nın büyük mücadelesini ve dramını anlatıyor. Bu arada, söz konusu kuşağın hangi kuşaklar zincirinin nasıl bir halkası olduğuna dikkat çekiliyor. En önemlisiyse, Türkiye’nin bugününe damgasını vuran siyasal düzenin, daha o yıllardan, kimler eliyle ve nasıl oluşturulduğu gözler önüne seriliyor.

68’den 71’e kadar yaşanan büyük alt üst oluşu kuyumcu titizliğiyle, tarihi gerçeklerden taviz vermeden işleyen Balcıgil, dönemi hatırlayan ya da içinde yaşamış olanların anılarını tazeliyor. Daha genç kuşaklar içinse, hazine niteliğinde bir başvuru kaynağı sunuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Polisiye Tadında Bir Okul Hikayesi: Kayıp Defter

Read Next

Cem Yılmaz, Zorlu PSM’de Hayranlarıyla Bir Araya Gelecek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *