Aylık sinema dergisi Altyazı’dan: Dünya Sinema Sözlüğü

Aylık sinema dergisi Altyazı, yeni bir çalışmaya imza attı. 2015 yılında Türkiye Sinema Sözlüğü’nü hazırlayan dergi, bu kez ise Dünya Sinema Sözlüğü ile okurlarının karşısına çıktı.

Kapsamlı bir çalışmanın ürünü olan sözlükte 50 yazarın kaleminden 248 madde yer alıyor.

Resmî tarih anlatılarında gölgede kalan, çeperlere itilen film, kişi, olay ve motifler Altyazı’nın sözlüğünün merkezine oturuyor. Bununla birlikte okuru, tanınan figür ve filmlere dair az bilinen, şaşırtıcı anekdotlar da bekliyor.

Sovyet kadın montajcılardan kara listeye alınmış Hollywood yıldızlarına, sinema tarihinin arka sayfalarında kalmış sinemacılardan dijital olanakların sınırlarını zorlayan günümüz yeni medyacılarına uzanan sözlük maddelerinde, tarihin kıyılarına izlerini bırakmış 500’ü aşkın film ve 700’e yakın kişiye değiniliyor.

Resmî tarih yazımına bugüne kadar egemen olmuş beyaz, sömürgeci, eril sesten uzak, heteroseksüel dilin izini süren Altyazı imzasını taşıyan sözlük alternatif bir kültürel envanter oluşturma yolunda ciddi bir adım. Sinemaseverler bu derlemenin maddeleri arasında dolaşarak meraklarını giderecek, yeni merakların izini sürecek.

Yazarlarının öznel deneyim ve anılarından izler de taşıyan Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü, üç ay boyunca bayilerden satın alınabilecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

José Saramago 8 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı

Read Next

Sinema üzerine kaynak bir eser: Perdeyi Aralamak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram