Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı!

Yazar şimdinin değil de bizlerin çocukluk dönemini anlatmış sanki. Çocuklar akşam babaları gelene kadar sokakta oynuyorlar, sanal değil gerçek yüz yüze ilişkileri var.

Çocuklara hayatın zor kısımlarını anlatmak kimi zaman o kadar kolay olmuyor. Neyse ki kitaplar var. Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı, babaanneleri Alzheimer hastası olan Alaz ve Ayaz’ın, babaannelerindeki tuhaf davranışları uzaylılara bağlaması konusu ekseninde, arkadaş ilişkileri, aile içi iletişim, hasta ve hasta yakını arasındaki ilişkileri başarıyla ele alıyor. Akıcı bir anlatıma sahip ve mizah unsuru yemeklere lezzet veren baharat gibi tam dozunda kullanılmış.

Yoğun diyalog kullanımı rahat bir okuma sağladığı ölçüde, karakterlerin özelliklerini tanımamızı sağlıyor. Anlatıcı kişi  evin iki çocuğundan büyük olanı okul çağındaki Alaz, olayları ve kişileri onun bakışıyla görüyoruz. Okulların yaz tatiline girdiği bir dönem anlatılıyor. Alaz’ın arkadaşı Bora’ya şaka mahiyetinde söylediği babaannesinin içine uzaylı kaçması bahsine Bora inanır. Arkadaşları Tulip’in kuzeni Tuna’nın Almanya’dan ziyarete gelmesi ile olaylar Alaz’ın ummadığı şekilde gelişir, Alaz Tuna’nın uzaylılar hakkında anlattıkları, onunla seyrettikleri uzaylılarla ilgilim filmler ve belgeseller sayesinde kendi söylediği şakaya kendisi de inanır. Bu arkadaş grubu çeşitli planlar yaparak uzaylıları tespit etmeye ve defetmeye uğraşırlar. Bunun içinde babaanneyi ve huzur evindeki dğier yaşlıları ziyaret ederek incelemeye alırlar. Yazar, arkadaş grubu içindeki birbirinin arkasından konuşma, dışlanma hissi, yanlış anlama/anlaşılma gibi iletişim sorunlarına değiniyor ve okuyucu çocukların kendiliklerinden ders çıkarabileceği durumlar yaratıyor.

Alaz’ın babaannesi evlerine çok yakın bir huzur evinde kalmakta ve hafta sonunu Alazlar’da geçirmektedir. Babaannesi hastalığı sebebiyle çocuklara çok tuhaf gelen davranışlarda bulunmaktadır. Bu kısımlarda anne ve babalarının babaanneye tavrı ibret vericidir, zamanla öğrendikleri metotlarla konuşarak ikna yöntemini kullanmakta, gereksiz inatlaşmalardan kaçınmaktadırlar.

Kitaptaki diğer en belirgin kişi anne karakteri. Alaz’ın babası çalıştığı için akşamdan akşama evdedir, Alaz’ın en çok iletişimde bulunduğu kişi annesi. Anne figürü kitapta ev işleri ile sıkışmış hisseden belki de bu sebepten biraz dırdırcı bir karakter olarak ortaya konmuş. Gönül isterdi ki kitapta bu karakterin sadece kendisi için de bir şeyler yaptığından, hobilerinden, ev içi sorumluluklarını paylaştırmış olduğundan bahsedilsin, başlıca sorumluluğu aile fertlerinin her gün ne yiyeceğini düşünmek olmasın. Bu elbette benim kişisel düşüncelerim, yazar, annelerimiz gibi, bir çok ev kadını gibi bir karakter ortaya çıkarmayı tercih etmiş, çok da gerçekçi olmuş.

Yazar şimdinin değil de bizlerin çocukluk dönemini anlatmış sanki. Çocuklar akşam babaları gelene kadar sokakta oynuyorlar, sanal değil gerçek yüz yüze ilişkileri var. Komşular birbirini tanıyor. Şehirde yaşamalarına rağmen çocuklar bakkala ekmek almaya gidiyorlar. Bunun gibi detaylar hoşuma gitti. Bir de hala karakteri var, Alaz’ın tanıdığı herkesten farklı bir kişi, kendi kişisel tercihlerine göre yaşamayı tercih etmiş, herkesin normal karşılamamasına rağmen ressam olmuş. Kitabın ikinci yarısında ortaya çıkıyor, İzmir’den sergisinin açılışı için gelmiş.

Kitabın sonunda uzaylılarla uğraşan arkadaş grubu bir takım karışıklıklara yol açıyorlar, her şeyi büyüklerine anlatmak zorunda kalıyorlar. Alaz’ın babasının çocuklara hastalık hakkında detaylı bilgi vermesiyle düğüm çözülüyor.

Kitap aynı zamanda oğlumun bu ayki okuma dersi ödeviydi, o ve sınıf arkadaşları çok keyif alarak okudular. Oğlumun yazar Sevgi Saygı’nın kitabını ilk okuyuşuydu ve anlatımını çok beğendiği için bugün yazarın diğer kitaplarına bakmak üzere kitapçıyı ziyaret etme planı yaptı. Ben yazarı daha önce de okumuş ve beğenmiştim, anlaşılan okumaya devam edeceğim.

  • Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı!
  • Yazar: Sevgi Saygı
  • Türü: Çocuk
  • Baskı Yılı: Kasım 2016, 3. Baskı
  • Sayfa Sayısı: 162 Sayfa
  • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Ayşegül Gezgin
Latest posts by Ayşegül Gezgin (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Abélard ve Héloise

Read Next

“bu mektuplar adeta bir tütsü”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *