“Babamın Emaneti”

“Ben gerçeği bulmanın değil, unutmanın peşindeyim”

“Babamın Emaneti” adlı ilk romanıyla Türk edebiyatına iddialı bir adım atan Poyraz Demir, psikolojik tahlilleri, dramatik yapısı ve polisiye kurgusuyla dikkat çeken bir novellayla çıkıyor okurun karşısına.

Destek Yayınları’ndan çıkan “Babamın Emaneti” çocukluk arkadaşı, sevdiği kız ve geçmişi arasında sıkışıp kalan genç bir adamın, kendisiyle hesaplaşırken etrafında örülen zehirli ağlardan habersizce sürüklendiği bilinmezliği özgün ve lezzetli bir dille anlatıyor.

Poyraz, babasından emanet aldığı eski bir pastacı dükkanını yaşatmaya çalışırken geleceğini, aşkını ve insanlara olan güvenini yitirmekte olduğunun farkında değildir. Dünle hesaplaşmaktan kendiyle barışamayan genç pastacı, hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığını, tanıdığını sandığı insanlarla aslında henüz hiç tanışmadığını ummadığı hayal kırıklıklarıyla öğrenecektir.  Poyraz, güvenli geçmişini terk edip güvensiz bir geleceğe yelken açmakta tereddüt ettikçe çok daha karanlık bir “şimdi”nin içine sürüklenir.

babamin-emaneti-1

Poyraz Demir kimdir?

1990’da İstanbul’da doğdu. Çocukluğu Cankurtaran’da geçti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nü bitirdi.  2015 yılında yüksek lisans yapmak üzere İtalya’ya gitti. Roma’da eski bir apartmanın çatı katındaki küçük dairesinde yalnız yaşıyor.

Geceleri şehrin İstanbul’unkine benzeyen ışıklarını izleyerek ikinci romanını yazmaya devam ediyor. Sigarayı bıraktı. Capucino’yu sevmedi. Hala kıraathane işi ince belli çay bardakta içiyor şekersiz demli çayını. İstanbul’u özlüyor ama dönmek için henüz çok erken.

  • Babamın Emaneti
  • Yazar: Poyraz Demir
  • Türü: Novella
  • Baskı Yılı: Kasım 2016
  • Sayfa Sayısı: 192 Sayfa
  • Yayınevi: Destek Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hitler’in Unutulan Çocukları

Read Next

Yordam’dan 5 Asturias Romanı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *