Bana Onun Portresini Getirin

Türk sinemasına hizmet etmiş yönetmen ve oyuncular ile röportajların yer aldığı eşsiz bir kitap…

Uzun yıllardır gazete, dergi ve dijital platformlarda yazdığı yazılarla tanınan Ege Görgün Yeşilçam’dan başlamak üzere Türk sinemasına hizmet etmiş oyuncu ve yönetmenler hakkında yazdığı yazıları “Bana Onun Portresini Getirin” adlı kitapta bir araya getirdi.

Kitapta Türkan Şoray, Sadri Alışık, Aydemir Akbaş, Cüneyt Arkın gibi klasik Yeşilçam portreleri ile Erdal Beşikçioğlu, Erkan Can, Nejat İşler, Mehmet Günsür, Ali Atay, Halit Ergenç gibi orta ve yakın dönem sanatçıları yan yana geliyor.

Fikret Kuşkan’dan Halit Ergenç’e, Mehmet Günsür’den Seyfi Dursunoğlu’na, Erkan Can’dan Erdal Beşikçioğlu’na Türk sinemasına hizmet etmiş yönetmen ve oyuncular ile röportajların yer aldığı eşsiz bir kitap…

Arka kapaktan:

Şiddet estetizminin şair sinemacısı, Amerikalı yönetmen Sam Peckinpah, 1970’li yıllarda önlenemez bir öfkeyle şöyle diyordu: “Bana onun kellesini getirin!”

Sinema yazarı dostumuz Ege Görgün ise, herhangi bir şiddet eylemine başvurmadan, Peckinpah ustaya göndermeli ama insancıl söylemle: “Bana onun portresini getirin.” diyor.

‘O’ kimin portresi?

Ya da ‘onlar’ kimdir?

Yeşilçam ünlüleriyle sanat dünyasına damgasını vurmuş kişilerin sıra dışı yaşamlarını, öykü tadında sunuyor sizlere… Gerçekten bir dönemin renkli kişiliklerini, bir seçki titizliğiyle, topluca gözler önüne seriyor.

Ege Görgün, yıllardır kaleme alıp gazete ve dergi sayfalarında unuttuğu, ölüm sessizliğine terk ettiği o portre denemelerine sahip çıkıyor şimdi. Onlara kitap raflarında bir yaşanırlık kazandırarak.

Kelleler değil, o renkli insan portreleri yaşamalı hep… – Agâh Özgüç

  • Bana Onun Portresini Getirin
  • Yazar: Ege Görgün
  • Türü: Sinema
  • Baskı Yılı: Temmuz 2017
  • Sayfa Sayısı: 216 Sayfa
  • Yayınevi: Karakarga Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bilim Kurgu Sevenlere 9 Yerli Bilim Kurgu Kitabı

Read Next

Voltaire Ödülü, Evrensel Basım Yayın ve Turhan Günay’a

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *