Basılı kitap tutkusundan asla vazgeçmeyecek olanlar için 11 anlamlı sebep

Basılı kitap okumaktan asla vazgeçmeyecek olanların ise gayet makul alışkanlıkları var. Bu maddelerden size ait olmayan bir özellik var mı? Bu alışkanlıklardan vazgeçmek sizin için kolay olur muydu?

Elektronik kitabın çıkmasıyla birlikte hangisinin daha iyi ve anlamlı olduğu tartışması hep oldu. Bunca tartışmaya rağmen hem basılı kitabın hem de elektronik kitabın hatırı sayılır bir alıcısı var.

Basılı kitaba olan ilginin nostaljik bir takım nedenleri varken, elektronik kitabın hayatı kolaylaştırdığı yönünde bir algı var.

Ülkemizde elektronik kitap, basılı kitabı geçebilmiş durumda değil. Yakın bir zamanda geçmesi de pek mümkün görünmüyor. Bize göre her koşulda insanların okuması oldukça önemli. Hem basılı kitaba hem de elektronik kitaba olan ilginin katlanarak artmasını çok isteriz.

Basılı kitap okumaktan asla vazgeçmeyecek olanların ise gayet makul alışkanlıkları var. Bu maddelerden size ait olmayan bir özellik var mı? Bu alışkanlıklardan vazgeçmek sizin için kolay olur muydu?

1.

Kitabın arasına en beğendiğiniz ayracı koymak sizi okuduğunuz kitaba daha da bağlar. Hatta ayraç koleksiyonu yapmak oldukça keyiflidir. Ama e-kitapta ayraç kullanmanıza gerek yok.

 

2.

Ayracı koyduktan sonra kitabın bitmesine ne kadar olduğunu gözünüz ile hesaplayabilme imkanınız var. Hatta öyle ki “oh be epey ilerlemişim” hissini yaşamak kitap okuru için oldukça önemli bir duygu. E-kitap okurken gözle hesaplama keyfinden mahrum kalacaksınız.

 

3.

Takıntılı okur kitaba ara verdiğinde sol ya da sağ sayfada kaldığına önem verir. E-kitapta böyle bir şansınız yok.

 

4.

Arkadaşlar arasında birbirine ödünç kitap vermek dünyanın en güzel paylaşımlarından bir tanesidir. Ama e-kitapta öyle mi? Ne yapacaksınız? Önce arkadaşınıza mail atıp sonra bana geri yolla mı diyeceksiniz?

 

5.

Evinde güzel bir kütüphanesi olsun isteyenleri düşünün. Elektronik kitapla böyle bir “dekor” sahibi asla olamayacaklar.

 

6.

Matbaadan yeni çıkmış kitap kokusu mu? Yoksa enerjiden ısınmış plastik kablo kokusu mu? Ne dersiniz?

 

7.

Kitabın altını çizerek okuyanlar bu özelliklerinden kolay kolay vazgeçmezler. Önemli bulduğun yerlerin altını çizemiyorsan belki de kitap okumanın bir anlamı yoktur.

 

8.

Kahve-kitap ikilisini bir araya getirip fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşanlar bunu elektronik kitapla yapabilecekler mi?

 

9.

Kitabı okurken bir sonraki bölüme kaç sayfa kaldığını kontrol etmek okuma eyleminin olmazsa olmazıdır. Bunu sayfa sesini duyarak yapmak keyiflidir.

 

10.

Renkli renkli post-itlerle kitapta önemli bulduğunuz yerleri işaretlemekten keyif alıyorsanız. Bunu e-kitapta yapma imkanınızın olmadığını bilmeniz gerekir.

 

11.

Gazete kağıdıyla kitap kaplamaktan keyif alanlar da var. Özellikle yollarda kitap okuyanlar, kitap zarar görmesin diye bu yöntemi kullanıyor. O gazete kaplaması eskidiğinde ise oldukça hoş bir görüntü ortaya çıkıyor. Elektronik cihazları gazeteyle kaplamak pek mümkün değil.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Dönüp Dönüp Okumaktan Keyif Aldığımız 12 Klasik Kitap

Read Next

Sürrealist ressam Dali’nin mezarı açıldı: ‘Bıyıkları hala duruyor’

2 Comments

  • 3 numaradaki ayracı nereden bulabilirim ?

    • Kendiniz yapabilirsiniz… Nasıl yapıldığını biraz araştırmanız lazım.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *