Başımızın üzerinde yeriniz var, kuşlar!

Başımızda Kuşlar, çok etkileyici, çok düşündürücü ve tadına az rastlanır bir hikaye. Dertlendiğimiz türden insan-hayvan ilişkisine döndürüyor yüzümüzü. 

kuşlarİnsanın hayvanla kurduğu ilişki nedense hep ‘hükmetme’ye dayanıyor. Gütme, binme, sağma, eğitme, evcilleştirme, kafesleme, hatta kesip yeme… Dünyada kaç kişi hayvanları olduğu gibi kabullenip, onları doğasında, hiçbir çıkar ilişkisi kurmadan seviyordur? Sayısal veri yoksa da, sezgisel olarak rakamın yüksek olmadığını az çok tahmin edebiliyoruz.

Başımızda Kuşlar, çok etkileyici, çok düşündürücü ve tadına az rastlanır bir hikaye. Aslında tam da benim dertlendiğim türden insan-hayvan ilişkisine döndürüyor yüzümüzü. Bir düşler ülkesinde, bir zamanlar insanlarla uyum içinde yaşayan kuşlardan bahsediyor. Bu mutlu kuşlar, insanların her derdine derman oluyor. En güzeli ise, insanların başlarına yuva yapıp orada yaşıyorlar. Kimsenin de sesi çıkmıyor; herkes hayatından memnun. Kuşlarsız yaşayamayan insanlar, insansız olamayan kuşlar… Fakat her şeye hükmeden, her varlığı boyunduruğu altına almaya pek hevesli olan insanlar, bu hikayede de karşımıza çıkıyorlar.

İnsanlar kuşları o kadar seviyorlar ve onlara o kadar bağlanıyorlar ki, gitmesinler diye onları özel bir şapkanın içinde taşımaya karar veriyorlar. Aslında bu özel şapkalar birer kafes. Kafeslere kapatılan kuşlar ise mutsuzluktan hastalanmaya, tüy dökmeye, konuşmamaya, hatta kederlerinden ölmeye başlıyorlar. İnsanın ‘’öldürücü sevgisi’’ kuşların canını yakıyor. Bu düşsel ülkede sadece birkaç kişi sevgisini ve kuşları yaşatmayı başarıyor; kafesten şapkaları takmıyor. Çünkü biliyorlar ki ‘’sevdiğin ve seni seven şeyin seninle kalması için özgür olması gerekir.’’

Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan Başımızda Kuşlar, sevginin sınırlarını zorlamak üzerine yazılmış bir kitap. Hayvan özgürlüğü üzerine de harika ve net mesajlar veriyor. Uçmak için kanatlarıyla doğan varlıkları, o güzelim kuşları kafese kapatmanın tuhaflığına her zaman şaşırmış biri olarak, bu kitabın bana çok iyi geldiğini söylemem gerek. Sandra Gobet ilk kitabında çok iyi bir iş kotarmış. Hem taze bir yazar hem de son derece etkileyici, stilize tarzıyla bir çizer olarak… Muhteşem kolajları, kitabın kıymetini bir kat daha artırıyor.

  • Başımızda Kuşlar
  • Yazan ve Resimleyen: Sandra Gobet
  • Çeviren: Genç Osman Yavaş
  • Yayınevi: Final Kültür Sanat Yayınları
  • Sayfa Sayısı: 40
  • Baskı Yılı: 2015

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bilim ve Mutfak

Read Next

Memetik açıdan “Son Moda Saçmalar” ve “Şakanın Ardından”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram