“Başka Bir Dünya Mümkün”

Kitap Eki Dergisi

E. Bellamy, 1888 yılında yayınladığı Geçmişe Bakış adlı romanıyla, hayalindeki ve umudundaki 2000’li yıllarının dünyasını anlatmış bize.

Düşünün… 30 yaşınızda bir gece uyumak için yatağa giriyorsunuz ve tam 113 yıl sonrasına uyanıyorsunuz… Hem de aynı yaşınızı koruyarak!

 
KitapEki
KitapEki
   

Uyandığınız dünya öyle bir dünya ki, yaşadığınız çağdaki insanları mutsuz kılan her türlü problem çözülmüş, insanlar mutlu, özgür, eşit, adil bir yaşamın keyfini sürüyor, dil, din, ırk, cinsiyet ayırımı yok, yoksulluk-açlık yok, eğitim-sağlık herkese, ordu-polis güçleri yok çünkü savaşacak kimse yok, emek-sermaye çelişkisi yok çünkü para yok, çalışma şartları insan doğasına uygun, sosyal anlayış ‘ben’ değil, ‘biz’ üzerine, ihtiyaç duyduğunuz maddi manevi her şeye erişilebilen bir dünya olduğunu görüyor ve ağır bedeller ödenerek gelmiş bu düzenin, sadece ve sadece üretim araçlarının tek hakimiyetinin ‘ulus’ta toplanması, toplumun değer yargılarının değişmesi ve yüksek ahlak anlayışı ile sağlandığını öğreniyorsunuz.

Geldiğiniz dünya, hayatınızın aşkı ile tam da evlilik arifesinde olduğunuz ve kapitalizmin azgın sularına kapılmış her istediğini elde edebilen bir burjuva olarak yaşamınızı sürdürdüğünüz bir dünya ise…

Ne yapardınız? Bir an önce ayrıldığınız dünyaya geri dönmek mi istersiniz, yoksa eski hayatınızı unutup yeni edindiğiniz çevreden heyecan mı duymaya başlarsınız?

Sizin ne yapacağınızı bilemem ama Edward Bellamy’nin roman kahramanı J.West, 1887 yılında girdiği uykudan 2000 yılında uyandığında, karşılaştığı yeni dünya düzenine hayran kalmış ve tadını çıkarma konusunda tüm olanaklar (aşk dahil) önüne sunulmuşken, ne yapar bilir misiniz?

Çok istemesine rağmen, tüm toplumu saran yeni düzen ahlakının bulaşıcı etkisinden kendini çıkaramaz ve bu düzen için zamanında bedel ödeme pahasına mücadele edenlerin yanında olamamanın utancı o kadar ağır basar ki, ne kendi kazmadığı kuyudan su içmeye ne de bireysel yaşayabileceği tüm haz ve güzelliklere hakkı olmadığını kabullendirir ona yargıç vicdanı…

E. Bellamy, 1888 yılında yayınladığı Geçmişe Bakış adlı romanıyla, hayalindeki ve umudundaki 2000’li yıllarının dünyasını anlatmış bize. Hala bu umudu taşıyanların bedel ödemeye devam ettiği günümüzde de, mücadelelerin içinde, önünde, arkasında, yanında olamamanın utancını taşımak istemiyorsak, geleceğin yasak kapılarına, yolları kapatan boş duvarlara, karanlık koridorlara #Hayır demekle başlayacak her şey…

Evet… Başka bir dünya hala mümkün… Eğer, sen de istersen!

  • Geçmişe Bakış
  • 2000’den 1887’ye
  • Yazar: Edward Bellamy
  • Çeviri: Fahri Yaraş
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Ocak 2011
  • Sayfa Sayısı: 262 Sayfa
  • Yayınevi: Say Yayınları

Leyla Öztürk

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Leyla Öztürk

1960 Karabük doğumlu. Gazi Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi Mezunu. Finans sektöründen emekli. Küçük yaşlarda oluşan bilgiye erişim merakı nedeniyle kitaplarla tanıştı ve halen en sevdiği koku kitap kokusu. Bilginin gücüne inananlardan. Kitabın olduğu yerde yalnızlıktan söz etmez. Sinema sevdalısı. Doğada yürüyüş vazgeçilmezi. Okur, düşünür, düşündüğünü paylaşır.

Read Previous

Çocuk Çocuğun Kurdudur

Read Next

“Ekmek ve Gül”; Cumhuriyet Fırını

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *