Başkalarının gökkuşaklarını toplamak: Perdeler

Perdeler’in savrulan kahramanları, Türkiye’nin son otuz yılda değişen ruh halini hikâye ediyor.

Perdeler, Ayşen Bayazıt Melik’in ikinci kitabı. Doktor Osman Kongar romanın kahramanı. Bu erkek karakter hassas, düşünceli, şefkatli hatta biraz da korkak. Çocukluğundan itibaren sıra dışı bir duruşu var. Hayatını hasta yatağında zihninin “sinema”sında izleyen Doktor Osman’la birlikte gençlik günlerinde yaşadığı tutkulu aşkı, meslek ve aile hayatını, seçimlerini, katlandıklarını, katlanamadıklarını onun derin düşünce girdaplarının arasında perde perde izliyoruz.

TİMAŞ
TİMAŞ

Osman Kongar’ın filmini izlerken dostluklarını, kayıplarını, kazandıklarını, yaşamın önüne getirdiği travmaları ve mucizeleri görüyoruz. Bir yandan hayatı ve insanı önemseyen bir yandan da onlardan kaçan ve kitaplarına sığınan bir karakter Osman Kongar. Onun iç konuşmalarından etkilenmemek mümkün değil. Yatay haliyle dış dünyayla kurduğu bağ, olaylara ve insanlara getirdiği yorumlar ve çıkarsamalarla sıkı örülmüş duygu ve düşünce bulutları çıkıyor karşımıza. Onun iç konuşmaları, geçmişle bugünle yaptığı hesaplaşmalar bir yandan çok eğlenceli, ironik ve oyuncu. Perdeler’in savrulan kahramanları, Türkiye’nin son otuz yılda değişen ruh halini hikâye ediyor.

Arka Kapaktan

Siyah gözlü kız kendi gökkuşağını ne yaptı bilmiyordum, yutmuştur belki diye geçirdim aklımdan, zamanı gelince çıkaracaktır da dedim, kimselere söylemeden umut ettim. Kızların neler yutabileceğini o zamanlar tam bilmiyordum ama benim kızımın o kızlardan olmadığını da bilmiyordum. O kendi gökkuşaklarını toplamak yerine başkalarınınkini toplamakla meşgul bir kızdı. Başka dünyadandı.

  • Perdeler
  • Yazar: Ayşen Bayazıt Melik
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Mayıs 2018
  • Sayfa Sayısı: 184 Sayfa
  • Yayınevi: Can Yayınları

 

Okuma önerisi!

Perdeler – Ayşen Bayazıt Melik

Fikret Yıldırım’ın incelemesi; “Sonsuz boyutlu sözcüklerin mimarisi: Perdeler”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Su katılmamış alçakgönüllüğünün yanına su gibi duruluğunu ve akıcılığını da iliştiriverince, son sayfası okunup kapağı kapatıldığında, tadı damakta kalan unutulmaz bir lezzet bırakıveriyor belleklerde.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Arife Kalender’den “Herkesin Karanlığı”

Read Next

Olmaz denileni olduran güçlü kadınların sesi: Ben İstersem

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram