Bavul dergisi şubat sayısını toplatıyor

Turgut Uyar’a ait olmayan dizeleri şairin portre çizimi ile kapağına taşıyan edebiyat dergisi Bavul, okurlarından özür diledi ve 35 bin dergiyi geri çekme kararı aldı.

Aylık yayımlanan edebiyat dergisi Bavul’un şubat sayısının kapağında Şair Turgut Uyar’a atfen, “Herkesin bir gideni vardır, içinden bir türlü uğurlayamadığı…” ifadesi ve şairin portre çizimine yer verildi. Cumhuriyet’in haberine göre dizelerin Turgut Uyar’a ait olmadığının anlaşılmasının ardından dergi sosyal medyada yoğun tepki gördü. Konuyla alakalı açıklama yapan Bavul dergisi durumu ‘vahim hata’ olarak nitelendirdi ve okurlarından özür diledi.

Dergi yönetiminin yaptığı açıklama şu şekilde:

“Şubat sayısı kapağımızda yer alan dizelerde, sıkça eleştirilen internetin bilgi kirliliği tuzağına biz de düştük. Tüm iç sayfalar editöryal süzgeçten geçirilirken kapağın sona bırakılıp kontrol edilmemesi büyük bir hataydı. Bu hata sonrası gerekli görev değişiklikleri yapıldı ancak bunu yeterli görmedik ve piyasadaki 35 bin dergiyi geri çekme kararı aldık.

Geleceğe, çocuklarımıza hatalı bilgiler, yanlış dizeler kalmaması önemlidir ve ortada bir hata varsa bu içtenlikle kabul edilmeli, bedeli neyse ödenmelidir. Okurlarımıza, yazarlarımıza, şairlerimizin aziz hatırasına saygı bunu gerektirir. Bugüne kadar binbir emekle size sokakların gerçek hikâyelerini anlatmaya çalıştık, bu kötü ekonomik şartlarda ayakta kalmak için çabaladık. Ama geleceği doğru bilgilerin miras bırakılması hepsinden daha değerlidir.”

Bavul dergisi sayının yeni bir kapakla yeniden basılacağını belirtirken, bu sayıyı iade etmek isteyen okurlara da iade edebilecekleri söylendi.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Türkiye Yayıncılar Birliği ile Evrensel Basım Yayın’dan ortak basın toplantısı

Read Next

Lou Andreas-Salomé’den Feniçka ve Arayışlar

One Comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *