Berlin Edebiyat Festivali’nin açılışını Elif Şafak yapacak.

6-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 17. Uluslararası Berlin Edebiyat Festivali’nin açılışını Elif Şafak yapacak. Festivale bu yıl 40’ı aşkın ülkeden yaklaşık 200 yazarın katılması bekleniyor.

17. Uluslararası Berlin Edebiyat Festivali’ne katılacak olan yazarlar arasında Donna Leon, Arundhati Roy ve Yasmina Reza gibi geniş okur kitlesine sahip isimler de var. DW Türkçe’nin haberine göre, 100’ün üzerinde etkinlikte sanatçılar yeni eserlerini tanıtacak ve edebiyata dair güncel konulara değinecek.

Türkiye’deki Yazar ve Gazetecilere Destek İçin

Organizatörlerin verdiği bilgiye göre, 6-16 Eylül tarihleri arasında 17’nci kez düzenlenecek olan festivalin açılış konuşmasını Elif Şafak yapacak. Festivalin ilk gün programında ayrıca Aslı Erdoğan’ın denemelerinin Almancaya çevrilerek bir araya getirilmesi ile oluşturulan Artık Sessizlik Bile Senin Değil adlı kitabın ismiyle bir enstalasyon (yerleştirme) yer alıyor. Alman sanatçı Zora Volantes imzasını taşıyan çalışma, Türkiye’de baskı altında bulunan yazar ve gazetecilere ithaf edilecek. Aslı Erdoğan ve Die Welt gazetesinin İstanbul’da tutuklu bulunan Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in de yazılarından pasajlar bu çalışmanın parçası olacak.

Ayrıca açılış günü festivalin girişimiyle dünya çapındaki birçok kültürel ve siyasi kurumda, okulda, üniversitede ve medya kurumunda insan haklarına ilişkin okumalar yapılacak. Yirmi yıl önce Küçük Şeylerin Tanrısıadlı yarı otobiyografik romanı ile dünya çapında tanınan Hint yazar ve aktivist Arundhati Roy, uzun bir aradan sonra yayımlanan ikinci romanı Mutlak Mutluluk Bakanlığı ile Berlin’e gelerek festivalin “Refugees Worldwide” (Dünya Çapında Mülteciler) başlıklı projesinin kitabını tanıtacak. Bu proje için dünyanın çeşitli kriz bölgelerine giden 14 yazarın çalışmalarından oluşan kitap, Almanca ve İngilizce yayımlandı.

Kaynak: Kronos

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Babamın Ölümü ve Kitaplar

Read Next

İnsanlara Güvenip Güvenmeyeceğinize Karar Vermenizi Sağlayacak 11 Anlamlı Söz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *