Bertrand Tavernier Yaşamını Yitirdi

Fransız yönetmen Bertrand Tavernier hayata veda etti. Bir süredir hasta olduğu bilinen Tavernier’in ölüm nedenine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Fransız sinemasının ikonik yönetmenlerinden Bertrand Tavernier, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Ödül dolu sanat yaşamıyla tanınan Tavernier’in ölümü, başkanlığını yaptığı Fransız Institut Lumière ve Cannes sanat yönetmeni Thiérry Fremaux tarafından yapılan açıklamalarıyla da doğrulandı.

TİMAŞ
TİMAŞ

”Bir Haftalık Tatil”, “L.627”, “Her Şey Bugün Başlıyor” ve “Montpensier Prensesi” gibi birçok filmiyle tanınan ünlü yönetmen, 25 Nisan 1941’de Lyon kentinde doğdu. Tavernier’in sanatçı kişiliğinin oluşmasında Nazi karşıtı yazar babası ve Fransa’daki Mayıs 1968 olaylarının etkisi büyük oldu.

”Saint-Paul Saatçisi” adlı ilk filmiyle Louis Delluc Ödülü’nü ve 24. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Tavernier, ilk filmlerinde “gizem” teması hâkimken, daha sonra yaptığı filmlerde toplumsal sorunlara eğildi ve sol siyasi görüşlerini filmlerine aktararak modern Fransız toplumuna eleştirel bir bakış açısıyla yaklaştı.

Tavernier, ”La vie et rien d’autre” adlı filmiyle,  BAFTA en iyi yabancı film ödülünü ve dört ayrı dalda César ödülünü kazandı. 1995 yapımı ”L’Appât” adlı filmiyle 45. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünün sahibi oldu. Bundan dört yıl sonra, 49. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde de, ”Ça commence aujourd’hui” adlı yapıtı Mansiyon Ödülü’ne değer görüldü. (Kaynak: Duvar)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

YORDAM KİTAP’TAN YENİLER!

Read Next

Aslı Perker’in Yeni Yomanı ‘Ayrılığın İlk Günü’

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram