TUDEM
 
DESTEK

Bilim Kurgu Üzerine Kafa Yoran Kitaplar

Faba Kahve

Genel tanımlamasıyla bilim kurgu; geçmiş veya gelecekte yaşanan olayların, bilim ve teknoloji alanlarını kullanarak anlatılmasıdır. Bu hikayeler bazen çok eski zamanlarda gerçekleşir, bazen de yüzyıllar ötesine ışınlanmamızı sağlar. Evet gerçeklik payı çok az olan bu hikayeler bizi düşünmeye sevk eder. Gerçekten böyle bir dünya olsaydı ne olurdu, ne yapardık, nasıl yaşardık gibi soruların oluşmasını sağlar. Özellikle de distopya tarzında yazılmış romanlar, birçok yerde geleceğimiz için endişelenmemize yol açar.

Kitap Eki olarak biz de sizlere evde kaldığımız şu günlerde  bilim kurgu üzerinekafa yoran kitaplarını derledik.

Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

 
KitapEki
KitapEki

 

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin tarafından 1974’te yazılmış ütopik bir bilimkurgu romanıdır. Konu ‘Anarres’ ve ‘Urras’ adlı bir ikili dünya sisteminde geçer. Anarres Odo’cu anarşistlerin, Urras ise kapitalist ve devletçilerin dünyasıdır. Hikâye Shevek adlı bir Anarresli’nin Urras’a gidişiyle başlar.

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley’in bir romanı, magnum opus’udur. Brave New World romanın özgün adıdır. Sheakespeare’in zamanında “brave” kelimesi “güzel” anlamına geliyordu, yani kitap’ın asıl manası “Güzel Yeni Dünya” dır. Romanın kurgusu Londra’da 26. yüzyılda geçmektedir ve distopik bir atmosfer mevcuttur.

1984 – George Orwell

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, George Orwell tarafından kaleme alınmış alegorik bir politik romandır. Hikâyesi distopik bir dünyada geçer. Distopya romanlarının ünlülerindendir. Özellikle kitapta tanımlanan Big Brother kavramı günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Empati – Adam Fawer

Empati, Amerikalı yazar Adam Fawer tarafından kaleme alınan 2008 basım tarihli gnostisizm, empati, sinestezi gibi konuları eksenine oturtmuş bir romandır. Geçmişte yaşanan bazı olayların akılcı bir biçimde birleştirildiği romanda, Elijah Glass ve Winter Zhi isimli iki karakterin başından geçenleri anlatmaktadır.

Labirent: Ölümcül Kaçış – James Dashner

Ölümcül Kaçış orijinal adıyla The Maze Runner Amerikalı yazar James Dashner tarafından yazılan, 2009’de yayımlanan gençlik romanıdır.

 Krizalitler – John Wyndham

 

1950’lerin klasiklerinden sayılan John Wyndham’ın Krizalitler romanı, birkaç bin yıl sonrasının dünyasında geçen ve nükleer bir felaket sonrası yaşanan genetik bir mutasyon hikâyesini anlatıyor. Normallik, anormallik, öteki gibi kavramları ele alan Krizalitler, tahammülsüz insanların ırklarının saflığını korumak için ne kadar ileri gidebileceklerini gösteriyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Otostopçunun Galaksi Rehberi, İngiliz yazar Douglas Adams tarafından yazılan bir mizah-bilim kurgu serisidir. İlk olarak 1978’de BBC’de bir radyo programı olarak yayımlanan fenomen, daha sonra sahne gösterisi, kitap serisi, televizyon dizisi, çizgi roman ve hatta havlu serisine bile uyarlandı.

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

‘Yücel’in Çiçekleri’ Filmi YouTube’da

Read Next

Mutlaka Okunması Gereken 8 Felsefi Kitap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *