KitapEki
    Bilim Ve Felsefe Arasındaki “Eksik Halka” • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

Bilim Ve Felsefe Arasındaki “Eksik Halka”

Say Yayınları etiketiyle okurla buluşan Bilim Felsefesi – Bilim ile Felsefe Arasındaki Bağ isimli kitap, bilim felsefesi tarihiyle ilgili detaylı bir akış sunuyor.

Bilim ile felsefenin arasındaki diyalog eksikliği, birbirinden farklı bu iki alanda çalışmalar yürüten insanların fikirlerini de uzun yıllardır etkiliyor. Bilim, felsefeyi yok sayarak “daha sağlam” temellerle ilerlediğini öne sürerken, felsefenin de tüm bilginin doğuş kaynağı olarak kendisini gösterip bir tür savunma kalkanı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bilim felsefesi, bilim ile felsefe arasında yüzyıllar boyunca devam eden çekişmenin durulmasının yolunu açıyor. Bu tartışmanın temelinde iki disiplinin soru sorma biçimlerinin ve yöntemlerin farklılığı yatıyor. Bilim insanları, felsefeyi sonuca ulaşmayan, yalnızca merak güdüsünü diri tutmaya yarayan bir disiplin olmakla suçluyor ve bunun bilimle uzaktan yakından ilgisi olamayacağını savunuyor. Ancak atladıkları bir şey var: Bilimdeki gelişmeler de merakla ve doğru soruları sorarak başlıyor. Sonrasında, bilimin yöntemleriyle doğru sonuca varmaya çalışılıyor ancak bilim de kesin-değişmeyecek sonuçlardan kaçınıyor. Her doğru, yalnızca aksi ispatlanana kadar doğru sayılıyor. Bilim felsefesi, felsefenin soruları ve bilimin yöntemlerinin birleşimi sayesinde dünyamızdaki ve kültürümüzdeki dönüşümün görkemine bir kez daha işaret eden bir disiplin olmasıyla dikkat çekiyor.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Say Yayınları etiketiyle okurla buluşan Bilim Felsefesi – Bilim ile Felsefe Arasındaki Bağ isimli kitap, bilim felsefesi tarihiyle ilgili detaylı bir akış sunuyor. Kitabın yazarı Philipp Frank, öğrencilik döneminde bilim felsefesine ilgi duymaya başlıyor ve gelecek dönemde Viyana Çevresi’ni oluşturacak öğrenci topluluğunun toplantılarına katılıyor. Elimizde, matematik, fizik ve felsefe üzerine birçok çalışma yürüten Frank’in tüm birikimini yansıttığı bir kitap var. Kitabın dilinin gündelik olduğunu söylemek hatalı olur; bu bir bilim felsefesine giriş kitabı değil. Bu alanda az ya da çok bilgi sahibi olan ve bu disiplin hakkında daha çok şey öğrenmek isteyen okurlar için daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Ve tabii bu kitap, felsefe öğrencileri için de önemli bir kaynak. Kitap, “Bilim felsefesi ne işe yarar?” isimli ve okur için önemli bir izlek sunan giriş bölümüyle başlıyor; devamında, her biri kendi içerisinde birçok tartışmaya ışık tutan 15 bölüm yer alıyor.

Frank, bilim ile beşeri bilimler arasında eksik bir halka bulunduğundan bahsediyor. “Geleneksel eğitimde, bilim ve felsefeyi birbirine bağlaması gereken zincirde ‘eksik bir halka’ vardır. Eğer insanın hayvanlar dünyasından geldiği varsayılırsa, böyle bir kuramı doğrulamak maymun ve insan, doğa ve akıl arasındaki ‘eksik halka’yı bulmakla olur.” Bilimi, aklın dengeleyicisi olarak konumlandıran Frank, bilim felsefesini de ‘tutarlı bir kavramlar sistemi’ olarak tanımlar; bu sistem, bilim, etik, politika, felsefe ve beşeri bilimleri kapsar ve onların arasında ilişkiler geliştirir.

Philipp Frank’in kitap boyunca yaptığı iki önemli tespit var, kitabın akışı da bu ikisi üzerinden ilerliyor: Bilim insanlarının kendi sınırlı alanlarının dışına çıkmamasından kaynaklanan eksik-yanlış görüşleri ve felsefe ile bilim arasında kurulması zorunlu olan bağlantının, bu yanlışlıktan dönmenin tek yolu olduğu gerçeği. Bilim insanlarının bir kısmını ‘bilgili cahil’ olarak nitelendiren Frank, bize öğretilenlerin dışına çıkmamızı ve disiplinlerarası düşünce kaslarımızı çalıştırmamızı talep ediyor.

Bilim Felsefesi – Bilim ile Felsefe Arasındaki Bağ, uzun yılladır devam eden tartışmaların takibi ve sürdürülmesi için kıymetli bir kaynak. Okuru bol olsun!

  • Bilim felsefesi
  • Yazar: Philipp Frank
  • Çeviri: Dilek Kadıoğlu
  • Türü: Felsefe
  • Baskı Yılı: Temmuz 2017
  • Sayfa Sayısı: 512 Sayfa
  • Yayınevi: Say Yayınları

Özge Uysal

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Özge Uysal

1990 yılında İstanbul’da varoldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. 2015 yılında, İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali ekibinde yer aldı; Festival Antolojisi’nin editörlük görevini üstlendi. Şimdilerde bir reklam ajansında çalışıyor. Aynı zamanda çeşitli dijital ve matbu mecralarda kitap eleştiri yazıları yazmaya, çeşitli yayınevinde editörlüğe ve haber çevirmenliğine devam ediyor.

Read Previous

Ataşehir’de taksiler kütüphaneye dönüştü

Read Next

“Elveda Dünya Giderek Berbatlaşıyorsun!”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *