Bilimkurgu Serisi DUNE, Beyaz Perde İçin Hazırlanıyor

Amerikalı yazar Frank Herbert tarafından kaleme alınan Dune, bugüne dek üretilmiş en hatırı sayılır bilimkurgu serilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

6 Kitap’tan oluşan bilimkurgu serisi DUNE beyaz perdeye çıkmaya hazır. Daha önce başarılı çalışmalara imza atan Legendary Entertainment şirketi tarafından yapılan açıklamada Frank Herbert’in varisleri ile anlaşmaya varıldığı ve film-dizi içeriklerinin yolda olduğu vurgulandı.

Gelmesi beklenen Dune filmi ve dizisinin yapımcıları Thomas Tull, Mary Parent ve Cale Boyter olacak. Brian Herbert, Byron Merritt ve Kim Herbert isimlerinin ise yönetici yapımcı olarak görev alacağı duyuruldu.

Amerikalı yazar Frank Herbert tarafından kaleme alınan Dune, bugüne dek üretilmiş en hatırı sayılır bilimkurgu serilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Seri, tam da mümkün diyebileceğimiz uzak bir gelecekte geçer ve bir çöl gezegeni olan Arrakis’i ve Arrakis merkezli olayları anlatır. İnsanlık geçmişin derinliklerinde makineleşme yoluna gitmiş; fakat daha sonrasında makinelerin kölesi haline gelmiştir. Uzun bir mücadelenin ardından tekrar özgürlük kazanılmış ve bir daha böylesi bir esaretin yaşanmaması adına makineleşme yasaklanmıştır.

Dune’un hikayesi, tüm evrenin İmpatoru olan Corrino Hanedanı lideri İmparator Şadam, 4, Atreides Hanedanı lideri Dük Leto, Harkonnen Hanedanı lideri Vladimir Harkonnen, Ticareti yöneten GUILD, Dini ve sosyal görevleri bulunan Bene Gesserit grubu ve Arrakis gezegeni yerlileri olan Fremenler arasındaki ilişkiler yumağı ile başlar. Öte yandan uzak gelecekte geçen tüm bu olaylar, günümüzdeki bazı gerçeklerle de de sıkı sıkıya örtüşmektedir.

Seri, aslında yazar Frank Herbert hayatını kaybetmeden2 yıl önce David Lynch tarafından beyaz perdeye taşınmıştı. 1984 yapımı film elbette günümüze göre oldukça geri bir teknoloji ile çekildi. Syfy tarafından mini dizisi çekilecek olan seri, artık tamamen Legendary Entertainment teknolojisiyle çekilecek.

The Dark Knight, Godzilla, Interstellar, Pacific Rim, Warcraft ve nice büyük serilerin arkasındaki ekip, efsane bilimkurgu serisinin yapımında yer alacak.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Annemin Kuşları

Read Next

Yayıncılar Özgürlük Nöbeti’nde

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram