“Bir Aşırma” Sadece İki Kişi Arasındaki Bir Dava Değil

Hasan Yazıcı’nın “Bir Aşırma (İntihal)” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Hasan Yazıcı ve İhsan Doğramacı arasındaki dava epeyce konuşulmuş, dikkat çekmişti: 2000-2007 arasında iç hukukta, 2007–2014 arasındaysa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde devam eden yargı süreci gerek hukukun işleyişindeki birçok çarpıklığı gerek akademik intihalin boyutlarını göstermesi açısından ibret verici durumlarla doluydu.

Yazıcı, bu kitapta söz konusu dava sürecini etraflıca anlatarak sadece yargıya bir ayna tutmakla kalmıyor aynı zamanda toplum tarafından “aydın” olarak görülen kimselerin ahlâki duruşlarını, tutumlarını, hal ve tavırlarını da mercek altına alıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Bir Aşırma sadece iki kişi arasındaki bir dava olarak değil, zihniyetler arasındaki bir mücadele olarak da görülebilecek bir çalışma… (Tanıtım bülteninden)

Hasan Yazıcı Kimdir?

1945 yılında İstanbul-Kadıköy’de doğdu. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden emekli oldu. Romatoloji bilim dalının ülkemizdeki kurucularındandır. Özellikle Behçet hastalığı üzerine çok sayıda bilimsel yayını vardır. TÜBİTAK Bilim, Avrupa Romatizmayla Savaş Derneği Üstün Hizmet ödüllerini ve Amerika Romatoloji Derneği Master unvanını almıştır. Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Ahlâk Komitesi ve İstanbul Üniversitesi Etik Komitesi kurucu başkanı olmuştur. Berrin Yazıcı’nın eşi, Yusuf, Hakan ve Emin’in babası, Esra, Kerim ve Leyla’nın dedesidir. Bilim ve ahlâk üzerine yazdığı denemelerini topladığı …muteber bir nesne yok devlet gibi… (Milliyet Yayınları, 1998) tıp dışında bir kitabı daha vardır.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İlhan Şeşen, Senfoni İle ‘Aşk’ Diyecek

Read Next

Leylan Üzerine Eleştirinin Alet Çantası: Feminist Edebiyat Eleştirisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram