Bir Direniş Hikayesi; Öncü Kadınlar

Öncü Kadınlar, erkek egemen bir toplumda süregelen sınıflaşmaya, şiddete ve ayrımcılığa meydan okuyan kadınların, toplumsal cinsiyet normlarının ve geleneklerinin değişmesi için verdiği amansız savaşı sinematografik bir akışla anlatıyor.

“Kadınlar meclisteki bazı meselelerin üstesinden daha iyi gelebilir.
Örneğin kadınlar savaş çığırtkanlığı yapmaz, değil mi?”

20. yüzyılın başındaki en dramatik mücadelelerden birine odaklanan Öncü Kadınlar, erkek egemen bir toplumda süregelen sınıflaşmaya, şiddete ve ayrımcılığa meydan okuyan kadınların, toplumsal cinsiyet normlarının ve geleneklerinin değişmesi için verdiği amansız savaşı sinematografik bir akışla anlatıyor.

Üzerinden bir asır geçmesine rağmen halen güncelliğini koruyan ve bugünün kadın hakları savunucularına ilham vermeye devam eden suffragette hareketine tarihsel bir bakış sunan Öncü Kadınlar, aynı zamanda Türkiye’de bu konuda yayımlanmış ilk grafik roman olma özelliğini taşıyor.

2015 yılında Madrid Kitapçılar Birliği tarafından Yılın En İyi Grafik Romanı seçilen, Mary & Bryan Talbot imzalı Öncü Kadınlar, özgün hikâyesi ve ilgi çekici çizimleriyle dünya tarihinin akışını değiştiren bu öncü hareketin ateşini fişekleyen bütün kadınların yitip giden seslerine, nefeslerine saygı duruşunda bulunuyor.  

O halde LAF DEĞİL EYLEM!
KADINLARA OY HAKKI!..

“Heyecan verici… Kitabın en güzel yanı, macera dolu bir hikâyeyle tarihsel bir gerçeği ustaca ve somut biçimde birleştirebilmesinde yatıyor.” – Observer

  • Öncü Kadınlar
  • Yazan: Mary Talbot
  • Resimleyen: Bryan Talbot
  • Renklendiren: Kate Charlesworth
  • Çeviri: Damla Kellecioğlu
  • Türü: Grafik Roman
  • Baskı Yılı: Haziran 2017
  • Yayınevi: Desen Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Trajedinin Felsefesi

Read Next

İnsani yönünü kaybeden bir bilimin tehlikelerine dair…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *