Bir Fantastik Yolculuk: Antika Titanik

Murat Menteş, bu sefer yeni yapılan Titanik’te yol alan yolcuları, hafızasını kaybetmiş bir adamın hikayesiyle birleştirerek okurlara sunuyor.

Murat Menteş’in son romanı Antika Titanik, Eylül ayının sonlarında raflarda yerini aldı. Kitap Emel Sayın’ın “Bitmese” adlı şarkısıyla hazırlanan bir videoyla tanıtıldı önce, etkileyici kapağı ve 100.000 adet baskı ibaresiyle de durgun kitap piyasasını ilk andan hareketlendirdi.

TİMAŞ
TİMAŞ

Korkma Ben Varım, Dublörün Dilemması ve Antika Titanik ile kendi okurunu yaratan Murat Menteş, bu sefer yeni yapılan Titanik’te yol alan yolcuları, hafızasını kaybetmiş bir adamın hikayesiyle birleştirerek okurlara sunuyor. “Felsefi bir polisiye” olan Antika Titanik’te hız bir an olsun kesilmiyor, karakterler ve olaylar ardı ardına yeni sürprizler yaratıyor, deyim yerindeyse Tarantino filmi izler gibi okuyorsunuz Antika Titanik’i.

Kitabın öne çıkan en vurucu bölümleri arasında aşk mektupları var. Şifa Şavk için kaleme alınan mektuplar apayrı bir kitabın konusu olacak nitelikte. Sürprizi bozmadan bir kısa alıntı paylaşmak gerekirse:

Üzerinde sen varsın diye, bu dünyada bir çakıl taşının bile yerini değiştirmekten çekiniyorum. Çin’de bir kelebek kanat çırpsa, ürperir, hapşırırsın diye endişe ediyorum. Halbuki ne var bunda? Hapşırsan tozşeker saçarsın, gökkuşağı çıkar Şifa. Bir gülüşle Klimanjaro’nun karlarını eritirsin. Yıldızların voltajı yükselir bir bakışınla. Zombileri normale döndürürsün, tekrar takım elbise giyip işe giderler. Beynim, bilinçaltım, kalbim sürekli bana senin reklamını yapıyor. Kendimi meşhur Sevmek Zamanı filminin komedi versiyonunda gibi hissediyorum. Saatlerce fotoğrafına bakıyorum Şifa. Fotoğrafın, güzel sanatlar müzesinin lobisinde sergilenmeli. Senin tebessümünü Mona Lisa görse, suratı asılır Şifa.

Murat Menteş dildeki ustalığı bilinen, dahası dilin sınırlarıyla oynamaktan kaçınmayan bir yazar, yeni Türkiye edebiyatı denildiğinde de özel bir yere sahip bir isim. Bu yönüyle Antika Titanik bir kez daha icatlarla, oyunlarla, pırıltılarla süslü.

Antika Titanik hem Menteş’in daha önceki kitaplarını okumuş okurlar için keyifli bir okuma deneyimi vaadediyor, hem de ilk kez okuyacaklar için. Heyecanlı bir yolculuk Antika Titanik’te okurlarını bekliyor.

  • Antika Titanik
  • Yazar: Murat Menteş
  • Türü: Polisiye
  • Baskı Yılı: Eylül 2018
  • Sayfa Sayısı: 360 Sayfa
  • Yayınevi: April Yayıncılık

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hem kitap, hem dayanışma: Hakan Gülseven’in kitabı raflarda!

Read Next

Öykü deyince; Emine’nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram