Bir Koleksiyon Kitabı; “Bulut Kuş”

Bulut Kuş Günışığı Kitaplığı’nın illustrasyonları ve hikayesi ile birçok ödüle layık görülmüş bir koleksiyon kitabı.

Evcil hayvanları olan kişiler ne düşünerek evlerini bir hayvanla paylaşır, merak ederim. Kendilerini iyi mi hissederler, sorumlu mu hissederler? Ben bir kedi ile ev arkadaşlığı yapıyorum, bu yazıyı yazarken ayak ucumda uyuyor. Onun sağlığı için düzenli doktora götürüyorum, hoşlandığı yiyecekleri anlamaya çalışıyorum, miyavladığında onunla konuşuyor, dertleşiyorum. Ama yine de kedim cam kenarında oturup dışarıya bakarken hüzünleniyorum. O buraya ait değil biliyorum; çimlerde yuvarlanmak, ağaçlara tırmanmak, kuşları kovalamak onun doğası, ama o bunların hiçbirini bilmiyor. Kedim ve kendim için güzel ve korunaklı bir bahçe hayal ediyorum, özgürce koşup yuvarlanabileceği bir bahçe… O zaman hüzünlenmeyi bırakacağım. İşte Bulut Kuş tam da bu duygularıma tercüman olmuş bir kitap. İnternette araştırırsanız kitap hakkında illustrasyonları için yapılan övgüleri bulabilirsiniz, ama hikayesi de övgüyü hak ediyor.

Bulut Kuş, ormanda özgürce yaşarken onu çok seven, ona çok iyi davranan insanlarla karşılaşan bir papağanın hikayesi. Papağan, insanlar ile çok iyi anlaşıyor ve onlarla gitmeyi kabul ediyor. İnsanlar da ona çok iyi davranıyorlar- hatta onun için bir evcil hayvan partisi bile veriyorlar! Evcil hayvan partisi fikrine bayıldım, yalnızca evcil hayvanı olan insanların hayvanları ile bir araya geldikleri bir ortam çok eğlenceli geldi. Kitaptaki insanlar da öyle düşünüyor; ama Bulut Kuş yine mutlu olmuyor. Kuş da insanlar da artık neden şarkı söylemek istemediğini bilemiyorlar, herkes duruma üzülüyor. Sonunda çareyi kuşu buldukları yere, ormana bırakmakta buluyorlar. Ve kuş şarkı söyleme isteğine yeniden kavuşuyor.

Birbirimize veda edelim,
Sevgili küçük dostlarım,
Sizleri özleyeceğim ve
en güzel şarkılarımı hep
sizler için söyleyeceğim.

Çok basit ve sade bir hikaye, kitabı güzel kılan da bu. Kuş çocukları seviyor, çocuklar kuşu seviyor ama bu kuşun sorununu çözmüyor. Bu kadar kısacık bir hikaye o kadar derin anlamlar taşıyor. Sevdiğimiz bir kişi için yapılacak fedakarlık, hayvan hakları, hayvanların tek ihtiyaçlarının yem ve sevgi olmadığı… vb.

Bu kitabı okurken hayvanları hayvanat bahçesini ziyaret ederek tanıtmaya çalışan ebeveynleri düşündüm. Belki şehirlerde çocukları doğa ile tanıştırmak için çok şansımız yok; ancak en azından bu hayvanlara dair bir bilinç oluşturmak önemli. Bu kitap 8 yaşına kadar okunabilir kanaatindeyim. Bu hikaye üzerine hayvanların duyguları ve yaşam koşulları üzerine yapılacak bir sohbet, bir hayvanat bahçesi ziyaretinden daha etkileyi olabilir. Eminim hayvanat bahçesinde çok iyi şartlarda yaşayan hayvanlar vardır, ama çocuklara onların da özgürlükleri ve hakları olduğu, onların bizim için değil bizimle birlikte yaşamak için yaradıkdıkları “bir şekilde” anlatılmalı. Bir kitapla anlatmak ise en başarılı “şekil” gibi geliyor bana. J

Kitabın illustrasyonlarına gelince; Çin’in geleneksel sanatlarından Çin Kağıt Kesme Sanatı kullanılmış. Bu, kağıdı katlayıp keserek açıldığında üç boyutlu desenlerin yapıldığı bir sanat. Kitabın görselleri gölgelerden oluşuyor hissine kapılıyorsunuz, bildiğiniz rengarenk çocuk kitaplarından değil.

Bu görseller yetişkinlerin hoşuna gidiyor ama acaba çocuklar için anlamlı mı diye düşünebilirsiniz. Ben kitabı 5 yaşındaki bir arkadaşımın yorumlamasını istedim. Kitabı ona kimse okumamıştı ve kendisi sayfaları çevirerek kendi hikayesini yarattı. Papağanı bir karga yaptı ama hikayeyi aşağı yukarı aynı şekilde tamamladı. Ben bunu kitabın başarısı olarak yorumladım.

Kedim Gırgır’ın da Bulut Kuş gibi özgürlüğüne kavuşacağı bir dünya yaratmak dileklerimle,

Keyifli okumalar dilerim.

 • Bulut Kuş
 • Yazar: Bai Bing
 • Çizen: Yu Rong
 • Basım Tarihi: 2. Baskı, 2015
 • Sayfa Sayısı: 33 Sayfa
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Ebeveynlere Faydacı Puanlama:

 • Görsellik:  5 puan, oldukça farklı ve etkileyi bir görsel kullanımı var
 • Hikaye: 5 puan. Basit ve konunun açıkça verildiği bir metin
 • Eğitici/Öğretici Nitelik: 5 puan. Hayvan hakları hakkında öğretici olabilir
 • Hayal Gücü Gelişimi: 4 puan
 • Kültürel Gelişim: 4 puan

25 üzerinden 23 puan

Pınar Palamutlu
Latest posts by Pınar Palamutlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye” raflarda

Read Next

Kitapçı Mendel

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *