Bir Pera Masalı: Dünden Bugüne Resimli Pera Tarihi

Selçuk Eracun, Fatma Berber ve Sümeyra Teltik okurları Pera’nın sırlı sokaklarında bir zaman yolculuğuna çıkardığı Bir Pera Masalı, Destek Yayınları’ndan okurlarla buluşuyor.

Her gün milyonlarca insanın önünden geçip gittiği tarihi mekânlarda yaşanmış sıradan olayların anlatılarını ve birebir tanıklıklar üzerinden aktarılan hikâyeleri okudukça çevrenize bambaşka gözlerle bakmaya başlayacaksınız. Bir Pera Masalı şehrin hafızasına doğru çıktığınız yolda rehberiniz olacak.

Arka kapaktan

TİMAŞ
TİMAŞ

Kimler gelip geçmedi ki Pera’dan…
Yüzlerce yıllık tarihinin kalın perdesi ardında ne hikâyeler, ne anılar ve ne büyük sırlar gizli aslında.

• Aya Triada Kilisesi’nin mimarı Vasilaki İoannidis, azınlık ibadethanelerinde kubbe yasağının kalkmasından sonra neden en görkemli kiliseyi Pera’ya inşa etti?
• Melek Sineması’nın yer göstericisiyken Türkiye’nin ilk güzeli seçilen Araksi Çetinyan, sinema artisti olmak için Amerika’ya gönderilecekken başına ne geldi?
• Büyük Beyoğlu yangınında yok olan İmparatorluk Operası’nın sahne perdeleri İstanbul’un neresinde ortaya çıktı?
• Tokatlıyan Oteli’nin eski uşağı, yeni sahibi Medovitch’in Nazi hayranlığının bedeli ne oldu da oteli satışa, kendini de ölüme götürdü?
• Naum Tiyatrosu’nun kurucusu ve yazar Said Naum Duhani, neden 37 yıl boyunca kendini çatı katındaki bir daireye hapsetti?
• Nâzım Hikmet’e “Havsalam almıyordu bu hazin hali önce” mısraını yazdıran, “Ben ve Ötesi” şiirinde Necip Fazıl Kısakürek’e ilham olan Ağa Camii’nin avlusuna neden apartman yapılmak istendi?
•13. yüzyılda yoksulluk yemini etmiş keşişlerin kiliseleri yeni tramvay yolu için yıkılıp yeni kilisenin ilk taşı bile kutsandı ama neden Vatikan’dan yıllarca para gelmedi?

Ve daha neler neler…
Tarihle, gizemlerle ve bilgiyle dolu bir Pera gezisine hazır mısınız?

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Tarihi Bir Siyaset Felsefesi

Read Next

Bisahne’de Şubat Ayı Etkinlikleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram