Bir Solukta Okuyup Bitireceğiniz 7 Etkileyici Kitap

Öyle kitaplar vardır ki okurken hikayenin içinde kendinize yer bulursunuz. Çoğu zaman sürükleyici kitapları okumayı tercih ederiz.

Akıcılığı ve işlediği konularla öne çıkan 7 kitabı dikkatinize sunuyoruz. Kitap Eki listelerinde mutlaka aradığınızı bulacaksınız.

1. Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe

Aysel Sağır’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Genç Werther’in Acıları, bir “mektup romanı.” Bu yönüyle de edebiyat tarihinde “mektup romanı” türüne öncülük eden bir başyapıt özelliği taşıyor. Metnin baştan sona ben anlatıcı diliyle yazıldığını söylemeye ise gerek yok. Ama yapıtın ana karakteri Werther’in mektuplarının edebiyatta güçlü yer edinmesinin bir nedeni var. Öncelikle çok derin sarsıntılar oluyor; zira Werther’in kelimelere döktüğü şeyler aynı çember içine giren, girme ihtimali olan herkesten ortak özellikler taşıyor.

2. Yabancı – Albert Camus

Serdal Keskin’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Bu romandaki yabancılaşma kişinin kendine ve sonra da çevresine yabancılaşmasıdır. Bu durum kişinin değerlerine ve duygularına ters bir yabancılaşmadır. Roman kahramanı toplumu kendi uzağına itmiş ve toplumu kendinden uzaklaştırmıştır. Toplum veya diğer adıyla düzen kahramana cezayı -ölüm– kesmiştir. Meursault, bu yabancılaşan karakterini Camus’un varoluşçu felsefesinden almıştır. Ve sonunda da olduğu gibi toplum dışına yani ölüme itilen bir karakter olmuştur.

3. Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

Feride Cihan Göktan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Olağanüstü Bir Gece isimli bu kitap gerçekten yaşama sevinci veriyor, yaşadığınızı hissettiriyor, ruhsal incinmelerinizi en iyi kişisel gelişim kitaplarından kat be kat fazla tamir ediyor. İnsana iyi geliyor yani.

4. Aylak Köpek – Sadık Hidayet

Doğan Yalçın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Bu kitaptaki tüm öykülerde göze çarpan en önemli kelime; “ölüm” kelimesidir. Dikkatli okuyan her okur bu yedi öyküde ölümün ayak seslerini duyabilir. Ve açıkçası ürpermiyor da değil. Bunu ister yazarın ölüme bakışına bağlayın ister sadece bir kurgu diyin ama ben daha çok yazarın ölüme bakışına bağlıyorum, şu cümle de kanıtlar nitelikte; “Yaşam denilen şey aldatıcı bir aldatmadan başka bir şey değildi”. Aslında Sadık Hidayet tüm kitaplarında işlediği menhus kelimelerden biri…

5. Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Mehmet Fırat Pürselim’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Fareler ve İnsanlar’da gezici çiftlik işçileri olan ufak tefek ama zeki George Milton ile adıyla tezat oluşturacak derecede iri yarı ama kıt akıllı Lennie Small’un yaşadıkları trajedi anlatılır. Kitap geriye gidişlerle üç günlük zaman diliminde geçen, karakter ve olayları tutumlu bir anlatımla okura sunan tipik bir novella örneğidir. Üst metin dört beş yaşındaki bir çocuğun zekâsına sahip Lennie ile onun hamisi konumundaki arkadaşı George’un zaman zaman komik ama sonu hazin biten hikâyesidir. Alt metin ise emek sömürüsü ve bir parça daha geri planda durmakla birlikte ırk ayrımcılığı olarak okunabilir.

6. Transit – Anna Seghers

Aynur Kulak’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Everest Yayınları tarafından, günümüz siyasi ortamına baktığımızda çok güzel bir zamanlamayla yayınlana Transit, aslında Anna Seghers’in yaşamından da otobiyografik özellikler taşıyor. Buraya yazmadan geçemeyeceğim bir şeye de maruz kalıyor Seghers kendi ülkesinden mülteci sıfatıyla kaçarken: Gözlerinin önünde kitapları yakılıyor. Çok bilinmemekle beraber, 20. yüzyılın en önemli yazarının kitabını okurken etkileniyorsunuz.

7. Tatar Çölü – Dino Buzzati

Feride Cihan Göktan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Dino Buzzati, Tatar Çölü’nü İkinci Dünya Savaşı İtalya’sında 1940’ta yazmış. Önünde bir çok seçeneği olduğu halde hayatının getirdiği akıntıya kapılarak giden bir askerin bu akışın içinde sonunda nasıl kaybolduğunu anlatıyor. Dört ay için gittiği görev yeri olan Bastiani Kalesi’nde nasıl da hiç anlamadan otuz yıl geçirdiğini.. Aslında bu tasarlanmış hayat yolculuğunda yön değiştirmesinin hiç fark etmediği küçük şeyler ve alışkanlıkları nedeni ile ne kadar zor olduğunu. Günlük hayatının rutinine nasıl da zamk gibi yapıştığını.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Okuma listenizde mutlaka olması gereken 8 kitap

Read Next

2 Ay Okunmadığında Kendini İmha Eden Kitap

One Comment

  • Bu başlık daha inandıcı. Çünkü bir solukta okumak sıklıkla yapılan bir eylem. Ayrıca kitaplar da özenli seçilmiş.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *