Bir Umutsuzluksavar Olarak “Olandan Olasıya” • Kitap Eki  
TUDEM
 

Bir Umutsuzluksavar Olarak “Olandan Olasıya”

 
TİMAŞ
Say Yayıncılık

“Olandan Olasıya: Düşlediğimiz Gelecek İçin Hayal Gücünü Serbest Bırakmak”; Rob Hopkins’in, hayal kurmayı unuttuğumuz kaslarımızı tekrar işler hale getirebilmemiz adına kaleme aldığı bir popüler bilim kitabı.

“Zaten olmayacak, zaten mümkün değil.” diyerek bastırdığımız yanımız bir gün kendi özgürlüğünü ilan ederse ne olur? Bu sorumu yine bir soruyla karşılıyor Rob Hopkins: “Ya Her Şey Yoluna Girerse?”

“Olandan Olasıya: Düşlediğimiz Gelecek İçin Hayal Gücünü Serbest Bırakmak”; Rob Hopkins’in, hayal kurmayı unuttuğumuz kaslarımızı tekrar işler hale getirebilmemiz adına kaleme aldığı bir popüler bilim kitabı. Timaş Yayınları tarafından ve Rabia Elif Özcan çevirisiyle ağustos ayında okura sunuldu.

Ayrıntı Yayınları
Günışığı Kitaplığı

Yenebilir otobüs durakları… Neden olmasın? Sokaklardan geçerken mis kokulu meyve bahçeleri… Evrensel temel gelir uygulaması… Belediye Hayal Kurumu… Hepsi için yaşamımızın tam ortasına kocaman bir “Neden olmasın?” yerleştirmemizi diliyor yazar. “Umutsuzluk salgını”na yakalanmış çağımız insanından bahsedilirken aklıma hemen içinde bulunduğumuz zamanlar geliyor elbette. Hep daha çok felaket, hep daha çok olumsuzluk, hep daha çok çözümsüzlük içeren bir yığın senaryoyla sarıldı etrafımız. Öngörülen felaket senaryoları cabasıyken bir de gerçekleşenlerle boğuşmaya çalışıyoruz. Mutsuz, üzgün, çaresiz ve sıkışmış hissetmek çok olağanken umutsuz yanımızı neden hep “Olmaz!”larla besleyelim? Ani değişimlere alışma süresi aslında çok kısa olan insanın yeniden açığa çıkan umuduna ve birlik olma ihtiyacına odaklanıyor Hopkins bu noktada. Hayal gücünün bütün duyuları kapsadığını ve bir yandan yaratıcılığa giden yolu açtığını ifade ediyor.

“Olmaz!” diyerek kota koyduğumuz zihnimiz hayal ettikçe nefes alıyor ve bu unutulsa da tekrar tekrar öğrenilebilir. Biraz rahatlamaya, biraz umut etmeye ve biraz değişime inanmaya ihtiyacımız var elbette. Düş kurmayı farkında olmadan ertelemeye başlayan yetişkin için, sanki yetişkinlik bunu gerektiriyormuş gibi, hayat çok sıkıcıdır aslen. Bir yanda “doğal dünyanın gerekleri”, bir yanda “ortak hayal güçleri” bulunur ve bunlar amansız bir çekişme halindedir. Yetişkinin bocalaması doğaldır ama bocaladığının ve düşsüzlüğün yarattığı sıkıcılığın farkına vardığında! Kabul, ardından araba park yerlerinin gıda – yerel alanlarına dönüştülmesi hayalini kurduracaktır örneğin. Neden olmasın?

Bireyin tek başına hayal etmesinden ziyade ortak aklı, düş gücü ortaklığını savunuyor kitabında Rob Hopkins. İstatistiklerle ve hayata geçirilen uygulamalarla da desteklenen bu eser bir umutsuzluksavar! Aniden alıştığımız karamsarlıklarımızın, çıkışsızlıklarımızın, felaketlerin ardından peki “Ya Bunların Hepsi Bir Gün Geçerse?”

  • Olandan Olasıya
  • Yazar: Rob Hopkins
  • Çeviri: Rabia Elif Özcan
  • Türü: Popüler Bilim
  • Baskı Yılı: Ağustos 2020
  • Sayfa Sayısı: 273 Sayfa
  • Yayınevi: Timaş Yayınları

Evrim Sayın

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Evrim Sayın

İzmir'de doğdu. Liseyi Anadolu Öğretmen Lisesi'nde okumak uğruna kendini yatılılık serüveninin içinde buldu. Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Şu sıralar gününün büyük bir bölümünü öğretmenlik yaparak geçiriyor ve kalan zamanını Yoğurt adlı kedisiyle değerlendiriyor.

Read Previous

Türkiye’nin İlk Dijital Kitap Platformu Kuruldu

Read Next

‘Af’ Filmi Dünya Prömiyerini Tokyo Film Festivali’nde Gerçekleştirecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *