Bir Vonnegut Molası

Sosyal mesafelenme, gönüllü karantina derken büyük ustanın sözlerini bugünlerde tekrar hatırladık ve bir seçki yaptık. Dâhi yazardan okurlara…

Ocak 2007’de Vonnegut Ülkesiz Bir Adam için “Bu yazdığım son kitap olacak,” dedi. Üç ay sonra hayata gözlerini yumdu.

April Yayıncılık Algan Sezgintüredi çevirisiyle Ülkesiz Bir Adam’ı geçtiğimiz ay yayımladı.

TİMAŞ
TİMAŞ

Arka kapakta “Ülkesiz Bir Adam’da dâhi yazar sanat, seks ve politika üzerine introspektif bir performansa girişiyor. Gelecek günlerin olası senaryolarına dair esprili, isabetli ve keskin gözlemler bunlar. Vonnegut’la henüz tanışmamış okurlar için bir merhaba, sadık takipçileri için bir el kitabı” deniyor.

Sosyal mesafelenme, gönüllü karantina derken büyük ustanın sözlerini bugünlerde tekrar hatırladık ve bir seçki yaptık. Dâhi yazardan okurlara…

Dresden’in mahvedilişini gördüm ben. Şehri yıkım öncesinde gördüm ve sığınaktan çıktığımda yıkım sonrasını gördüm ve verilecek tepkilerden biri, kahkaha atmaktı. Tanrı biliyor, gülmek, ruhun rahatlama arayışıdır.

Bence teknolojiyi dışarıda bırakan romanlar hayatı, seksi dışarıda bırakan Victoria dönemi yazarları kadar yanlış tanıtıyorlar.

Sı̇zı̇ bı̇lmem ama ben örgütlenmemı̇ş bı̇r dı̇ne bağlıyım. kutsal olmayan bı̇r mezheptenı̇m. Kendı̇mı̇ze “ebedı̇ şaşkınlar” dı̇yoruz.

Elektronik topluluklar hiçbir şey kurmaz. Elinize hiç geçer. Dans eden hayvanlarız biz. Kalkıp dışarı çıkmak ve bir şey yapmak ne güzeldir. Bizler dünyada aylak aylak dolanmak için bulunuyoruz. Kimsenin size aksini söylemesine izin vermeyin.

Nedir hayatın amacı? Hayata dair büyük sorumu çocuk doktoru oğluma sordum. Dr. Vonnegut, dırdırcı ihtiyar babasına şöyle cevap verdi: “Bizler bu şeyi, artık her neyse bu şey, atlatabilmek adına birbirimize yardım etmek için buradayız, baba.”

Kitap konusunda bir şey daha: Günlük haber kaynaklarımız, TV ve gazeteler Amerikan halkı adına artık öyle ödlekçe, öyle gafil, öyle bilgi vermekten uzaklar ki neler döndüğünü sadece kitaplardan öğrenebiliyoruz.

Herhangı̇ bı̇r konuda verecek ı̇yı̇ haber yok. Gezegenı̇mı̇zı̇n bağışıklık sı̇stemı̇ insanlardan kurtulmaya çalışıyor. Başka çaresı̇ de yok.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Serkan Kaya Almalı’dan ”Yuvarlandığım Mezarlar”

Read Next

SORGULATAN, HAYAL KURDURAN KİTAPLARA İHTİYAÇ VAR!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram