Bir Yaz Gecesi Festivali Sanatseverlerle Buluşmaya Hazırlanıyor

Kundura Sinema ve Sahne tarafından düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali’nin açık hava film programı için biletler satışa çıktı. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan festival, 16 Temmuz – 12 Eylül tarihleri arasında filmden müziğe uzanan zengin ve renkli bir program ile Beykoz Kundura’da gerçekleşecek.

Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde düzenlenen film programında, klasiklerden belgesellere, ödüllü yapımlardan canlı müzik eşliğinde sessiz filme uzanan bir seçki seyirciyle buluşacak. Programda Michael Powell ve Emeric Pressburger’in Andersen’in aynı adlı peri masalından uyarladıkları Red Shoes / Kırmızı Pabuçlar (1948), George Cukor’ın Judy Garland’lı A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor (1954), Natalie Portman’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar getiren Darren Aronofsky filmi Black Swan / Siyah Kuğu (2010), Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep’in oyunculuklarıyla tarihin ilk kadın hareketlerinden birinin doğum hikâyesini anlatan Suffragette / Diren! (2015), Renée Zellweger’in Judy Garland performansıyla Altın Küre ve Oscar ödüllerini kazandıran Judy (2019) gibi yakın dönemden ödüllü filmler yer alıyor.

Callisto Mcnulty’nin 1970’lerin feminizminin kalbine ışınlayan hınzır ve sürükleyici komedisi Delphine et Carole Insoumuses / Delphine ve Carole (2019) ve romantik komedi türüne eleştirel ve eğlenceli bakış getiren Romantic Comedy / Romantik Komedi (2019) gibi yaratıcı belgesel sinemanın ödüllü örneklerinin bulunduğu festivalde ayrıca 1920’lerden dört sessiz film canlı müzik eşliğinde izleyiciyle buluşacak. BaBa ZuLa, G. W. Pabst’ın 1928 klasiği Abwege / Dolambaçlı Yollar’a özel performans hazırlarken; Sidney Franklin’in yönettiği East is West / Doğu Batıdır (1922) Gonca Feride Varol’un; Abram Room’un yönettiği Sofa und Bett (Tretya meshchanskaya) / Bodrum Katı Aşıkları (1927) Korhan Futacı’nın ve sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerinden Olga Preobrazhenskaya’nın Ivan Pravov ile birlikte yönettiği The Peasant Women of Ryazan / Ryazan’ın Kadınları (1927) da Kolektif İstanbul’un canlı performansları eşliğinde perdede olacak.

Bir Yaz Gecesi Festivali’nin ağustos sonunda başlayacak ve Islandman, Elif Çağlar, Ercüment Orkut, Taner Öngör, MadenÖktemErsönmez gibi müzisyen ve grupları buluşturacak müzik programının biletleri önümüzdeki günlerde satışa çıkacak.

16 Temmuz – 12 Eylül tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleşecek Bir Yaz Gecesi Festivali’nin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Pop Art’a Dair Merak Edilenler Bu Kitapta

Read Next

NE TAM OLARAK SUYA, NE DE TAM OLARAK GÖKYÜZÜNE AİT: SAKARMEKE

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *