Bir Yazar, Kahramanları Kapıya Dayandığında Ne Yapar?

Behiç Ak, çocuk edebiyatımızın köşe taşlarından sayılan roman koleksiyonuna dokuzuncu kitabını ekledi. Türkiye’nin 2021 Alma (Astrid Lindgren Anma Ödülü) adayı olan yazar, Altı Kırk Dört Dalgası adlı romanı Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Bir yazar, kahramanları kapıya dayandığında ne yapar?

Behiç Ak , çocukların zengin içdünyalarını, yaşamı sorgulayışlarını ve meraklı hallerini yansıttığı, usta işi resimlerle bezediği çocuk romanlarına bir yenisini ekledi. Bir yazarın düşünsel dünyasını, hayal gücünü, çevresiyle kurduğu ilişkiyi sıradışı bir kurguda harmanladı. Odasından mahallesine, kentten köye, köyden orman yaşamına uzanan “yazarın yolculuğu“na, birbirinden özgün karakterler ve eşsiz hikâyeler eşlik ediyor.

Çocukların da entelektüel bir dünyaları var,” diyen yazar, bu kez yaşamın anlamını duyumsatan yaratıcı bir yazma serüveni sunuyor. Türkiye’nin 2021 ALMA (Astrid Lindgren Anma Ödülü) adayı olan Behiç Ak, yeni romanında hayal gücünün sınırlarında dolanıyor.

Bir yazar karakterlerini nasıl oluşturur, olayları nasıl kurgular?

Yazmaya odaklanamayan yazarımız, bunları sorgularken, baş kahramanı bkapıya dayanınca kendini öyküsünün içinde bulur. Tanıdığı ilginç insanlar, sıradışı karakterler olarak öyküsünde yaşamaktadır: Matematikçi Mecnun Bey, hayali köpeğini arayan Doğan, gezici kütüphanesiyle Nigar Hanım, annesini özleyen Şehrazat, horoz Muzaffer Bey, altı kırk dörtteki o dalga ve daha nicesi… Yazmak üzere masasına oturduğu gün, güçlü bir horoz sesi duyan yazarımızı kahramanları kadar, olayların akışı da şaşırtacaktır…  _

Behiç Ak’ın diğer çocuk romanları

1 Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği!
2 Postayla Gelen Deniz Kabuğu
Eve Giden Küçük Tren
4 Bebek Annem  5 Çatıdaki Gezegen
5 Bulutlara Şiir Yazan Çocuk
6 Her Şeyi Yanlış Anlayan Kedi
7 Tavşan Dişli Bir Gözlemcinin Notları

Behiç Ak kimdir?

Samsun’da doğdu, İstanbul’da mimarlık öğrenimi gördü. 1982‘den bu yana Cumhuriyet gazetesinde çizdiği bant karikatürlerin yanı sıra tiyatro oyunu yazarlığıyla da tanındı. Karikatürleri yurtdışında sergilendi. Ayrılık  ve Bina‘nın yanı sıra Avrupa ülkelerinde sahnelenen Fay Hattı ve Tek Kişilik Şehir adlı oyunları geniş ilgi gördü. Belgesel film alanındaki çalışmasıyla ödül alan sanatçı, çocuk kitapları yazıp çizmeye yoğunlaştı. Toplumsal eleştiriye dayalı dizisi “Gülümseten Öyküler“le her yaştan okurun büyük ilgisini topladı.

İlk yayımlandığı Japonya’da ödül kazanan renkli öykü kitabı Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı, Günışığı Kitaplığı tarafından özgün bir tasarımla yenilendi ve Çince’ye çevrildi (2014). Bilyeler  gibi, ilgi gören resimli çocuk kitabı Gökdelene Giren Bulut   da, Günışığı Kitaplığı tarafından yenilendi (2017). Benim Bir Karışım, Tombiş Maskeli Baloya Katılmak İstemiyor gibi, küçükler için felsefeye giriş niteliğindeki “Tombiş Kitaplar ” dizisini sürdüren Behiç Ak, otuz yıllık karikatür birikiminden bir seçkiyi  Karikatür Kitabı adı altında topladı. Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! adlı çocuk romanı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü‘nü ve Ankara Üniversitesi

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi‘nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü‘nü kazanan sanatçının son romanı, kendi öyküsüne katılan bir yazarın çılgın macerası: Altı Kırk Dört Dalgası (2020).

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ödüllü Çevirmen ve Yazar Fuat Sevimay’dan Çocuklar İçin Yeni Kitap

Read Next

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *