Biraya dair her şey…

Sertaç Akar’ın kaleminden çıkan ‘Evde Bira Yapımı’ tüm aşamaları ve ayrıntılarıyla bira yapımını anlatılıyor.

Endüstriyel yiyecek ve içecek üretiminde insan sağlığını tehdit eden kimyasal maddelerin kontrolsüzce kullanılması, gıdaların üretiminde geleneksel yöntemlerin, butik ve evde üretim biçimlerinin önem kazanmasını beraberinde getiriyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Günümüzde endüstriyel üretime alternatif üretim yöntemlerinin daha çok tercih edilmeye başlanması, yiyecek ve alkolsüz içecekler için geçerli olduğu kadar alkollü içecekler için de geçerlidir.

Sertaç Akar’ın kaleme aldığı ‘Evde Bira Yapımı’ kitabı da ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan ‘ev biracılığı’ üzerine yazılmış ilk kitap.

Kitapta bira yapımı için gerekli malzemelerden, malzemelerin temini, malt, malt üretimi, maya ve fermantasyon, bira yapım yöntemleri ve son olarak da bira yapımının aşamaları ayrıntılı olarak ele alınıyor.

Evde bira yapacakların ilk bilmesi gereken konu olan fermantasyona kısaca değinelim.

Fermantasyon; yiyecek ve içeceklerin içerisinde bulunan şekerin mayalar tarafından tüketilmesiyle oluşan bir süreçtir. Bu süreçte mayalar şekeri tüketirken bir taraftan alkol oluşmakta diğer taraftan da yeni tatlar (aromalar) ortaya çıkmaktadır. Bu süreç ekmek ve şarap için geçerli olduğu gibi bira için de geçerlidir.

‘Evde Bira Yapımı’ kitabı bira yapmaya başlayanların, üretim sürecinde karşılaşabileceği sorunlara da çözümler sunuyor. Özellikle soru cevap şeklinde hazırlanmış bölümler ve aralarda sunulan pratik bilgiler çok işinize yarayacak.

Tavsiyem; kitaptaki bira yapım kiti ile işe başlamanız, daha sonraki süreçte maltı kendiniz hazırlayıp farklı biralar yapmanızdır.

  • Evde Bira Yapımı
  • Yazar: Sertaç Akar
  • Türü: Hobi
  • Sayfa Sayısı: 327 Sayfa
  • Basım Tarihi: Mart 2016
  • Yayınevi: Yitik Ülke Yayınları

Ahmet Geyik
Latest posts by Ahmet Geyik (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Nefret Edilen Kadınların Tarihi: Pandora, Hypatia, Julia, Jean D’Arc, Mukhtaran Bibi…

Read Next

Sema Karaduygun’u Okudunuz mu?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram