BİRBİRİMİZE BAĞLIYIZ

Evrende yerinden oynattığımız tek bir taşın, aslında düzeni ne kadar etkilediğini ya da lüzumsuz gibi görünen pek çok canlının bile çok fazla görevi olduğunu anlatmak için Carl ve Yaşamın Anlamı kitabı çok güzel bir başlangıç olabilir.

Ekoloji, çevre, bunlara bağlı sorunlar, yapılması gerekenler ya da yapılmayanlar, son yıllarda sadece Türkiye’de değil tüm dünyada oldukça gündemde olan konular olmaya başladı. İklim değişikliğinin doğurduğu sonuçlar, bunların bedelleri, doğa tahribatı, yaşam alanlarımızın bozulması ve bunlar gibi pek çok nedene bağlı olarak sağlığımızın dahi etkileniyor olması konunun ne kadar önemli olduğunun da bir kanıtı aslında. Bu nedenle de çocuklara küçük yaştan itibaren ekolojiye dair bilgi vermenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Artık neyse ki ders programlarında ekolojiye dair bir şeyler yer alıyor. Ama bence daha da önemlisi artık bu konuda yazılmış ve muhtemelen yazılacak olan çok güzel çocuk kitapları da var.

Çocuklara evrende var olan her canlının bir görevi olduğunu ve aslında her şeyin birbiriyle ilişkili olduğunu anlatmak için bu kitaplar bana kalırsa derste gördüklerinden çok daha etkili olabiliyor. Evrende yerinden oynattığımız tek bir taşın, aslında düzeni ne kadar etkilediğini ya da lüzumsuz gibi görünen pek çok canlının bile çok fazla görevi olduğunu anlatmak için Carl ve Yaşamın Anlamı kitabı çok güzel bir başlangıç olabilir. Başlangıç diyorum, çünkü kitap oldukça az kelime, büyük resimler ve çok basit bir dille 48 sayfada konuyu özetliyor. Bu nedenle de çok küçük yaştan itibaren konuya giriş yapmak için rahatlıkla tercih edilebilir.

Carl isimli solucan, mutlu mesut toprağın derinliklerinde kendine tüneller kazmakla meşgulken, bir gün bir tarla faresinin neden bunu yaptığını sorması ile birlikte varlığını sorgulamaya başlıyor. Bu amaçla yollara düşen Carl, ormanda karşılaştığı tüm hayvanlar aracılığı ile herkesin bir görevi olduğunu öğreniyor. Tavşan her ne yapıyorsa yavruları için yapıyor, tilkinin tek amacı var o da avlanmak, sincap üstünde yaşadığı ağaçların tohumlarını toprağa gömmek için yaşıyor vs. Carl karşılaştığı bütün hayvanların hiç düşünmeden net bir şekilde bu hayatta neden var olduklarını bilmesine çok şaşırıyor ve üzülüyor. Çünkü kendisi bir türlü neden var olduğunu bulamıyor. Sonunda karşısına kurtçuk bulamadığı için ağlayan üzgün bir karafatma çıkınca bizim Carl da birdenbire var olma sebebini bulmuş oluyor. Toprağın verimi, kurtçukların yaşamı, hiç tahmin etmediği başka hayvanların mutluluğunun da kendine bağlı olduğunu fark etmek tabi ki Carl için hem şaşırtıcı hem de sevindirici oluyor. Böylece o da doğada “herkesin elinden gelen neyse onu yaptığını” anlamış oluyor.

Çocuklara her canlının mutlaka bir var olma sebebi olduğunu anlatmak ve hatta bu vesileyle tiksindikleri, korktukları ve gereksiz buldukları pek çok hayvanın da yaşamımızı devam ettirebilmemiz için ne kadar gerekli olduğunu fark ettirmek için iyi bir fırsat olabilir. Sonuçta bütün hayvanların (en iğrençlerinin bile) doğada sebep oldukları bir şey var ve her biri evrendeki düzenin bir parçası. Aralarından bir tanesinin yok olması doğadaki pek çok dengeyi bozuyor. Tıpkı kitaptaki Carl’ın var olma amacını sorgulamak için yollara düşmesiyle toprağın kupkuru hale gelmesi, verimliliğini kaybetmesi, bitkilerin yaşamaması, başka hayvanların aç kalması gibi.

Hareketli yazıların, resimlerin arasına serpiştirildiği kitap, hem çocuklarla var olmak üzerine hafif felsefi bir sohbet gerçekleştirebilmek, hem ekolojik sistemin gücünü anlatabilmek hem de yukarıda da bahsettiğim gibi beğenmedikleri hayvanlarla aralarını düzeltmek için çok amaçlı olarak okunabilir. 3 yaş ve üstü tüm okuyucular için tavsiye edilebilecek kitabın çizimleri de yine yazara ait.

Yazar Deborah Freedman’ın kitabın sonundaki notu ise konuyu güzel bir yere bağlayarak bitiriyor. Aslında işin özeti de bu:

“Etrafta koşuşturan sincapları ya da zıplayıp duran böcekleri izlerken “Ne yapıyorlar?” ya da “Bunu niye yapıyorlar?” diye düşündüğün oldu mu hiç? Tıpkı Carl gibi, bu kitaptaki tüm canlıların önemli bir işi var. Fare, sincap, tavşan, tilki ve karafatma; hepsinin birbirine ihtiyacı var. Dünyanın da onlara… Her şey birbirine bağlı. Sen de her şeye bağlısın! Sen dünya için ne yapabilirsin?”

Keyifli okumalar…

Ebeveynlere Faydacı Puanlama

 • Görsellik: 5 puan. Okuyucuyu yormayan ve hikâyeyle bütünleşen resimlere sahip
 • Hikâye: 5 puan. Çok basit bir hikâye ile çok ciddi bir konuyu aktarmayı başarıyor.
 • Eğitici/Öğretici Nitelik: 5 puan. Çocuklarla pek çok farklı konuda konuşmak ve onları düşündürmek için iyi fırsat yaratıyor.
 • Hayal Gücü Gelişimi: 4 puan.
 • Kültürel Gelişim: 5 puan.

 • Carl ve Yaşamın Anlamı
 • Yazar: Deborah Freedman
 • Çizen: Deborah Freedman
 • Baskı Yılı: 2019
 • Sayfa Sayısı: 48 sayfa
 • Yayınevi: Kuraldışı
Aynur Kolbay
Latest posts by Aynur Kolbay (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Modernize Zamanlarda Yaşayan Kitaplar

Read Next

“ÇOCUK SORU SORAR, YETİŞKİN KABULLENİR”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *