Bitmeyen Mola

Benimle Oynar Mısın? Hayal gücünün sınırlarını zorlayabileceğin, kendi dünyanı kurup orada yaşayabileceğin ve başrolünde sizin olduğunuz bir kitap.

İnsan ders çalışmaya görsün. Ya telefonla ilgilenmek ister, ya birileriyle konuşmak ister, sürekli çay, kahve molası, yemek arası. İşte tam da ders sırasındaki sıkıntımın en yüksek olduğu bir andı. Etrafıma bakınmaya başladığımda gözüme çarptı rafımda. Benimle Oynar Mısın?Oynamaz mıyım, hem de nasıl oynarım, seve seve, koşa koşa.” Sadece bir göz atayım ders çalışmaya devam edeceğim diye söz verdim kendime. “Sadece 5 dakika. Valla söz.” Açtım ilk sayfayı ve ilk soru: “Tek bir dilek hakkın olsaydı, ne dilerdin?” Cevaplamak hiç de zor olmadı: “Tabii ki de ders çalışmamayı. Hatta ders kavramını literatürden tamamen silerdim.” Galiba dileğim kabul oldu, okumaya devam ettim. Sorudan soruya ilerledikçe daha da kaptırdım kendimi ve kitap gerçekliğimden farklı bir evrene taşıdı beni. Geçmişime, çocukluğuma hatta daha da geçmişe yaşamadığım fakat hep merak ettiğim bir dünyaya aldı götürdü. Hazır geçmişe gitmişken gözüme “Tarihten çağırabileceğin önemli dört konuğa bir akşam yemeği verebilecek olsaydın, kimleri davet ederdin ve yemek nerede olurdu?” sorusu çarptı. Cevaplamak yine zor olmadı. “Kesinlikle sınav salonunda düzenlerdim bu yemeği. Baş konuklarım olacak olan Pisagor, Newton, Descartes ve Einstein’ı çağırır menü olarak da sınav kitapçığı verirdim. Eeee hadi afiyet olsun!

Daha sonra geçmişimden alıp geleceğe taşındım. Şimdi de kendi geleceğimi kurma şansım vardı elimde. İstediğim dünyayı kurabileceğimi hatta yaşamasam bile geleceğe göndereceğim mesajla o insanlarla iletişime geçebileceğimi fark ettim. “Yüzyıllar sonra bulunmak üzere bir zaman kapsülü gömecek olsaydın, içine ne koyardın?” diyordu soru bana. Kocaman harflerle kapsülün içine “YOKSA SİZ DE HÂLÂ DERS ÇALIŞMAYA ÇALIŞANLARDAN MISINIZ” diye bir not yazarak geleceğe gönderdim gitti. Beklentiyi yükseltmeye gerek yok sonuçta!

Soruları cevapladıkça geçmiş, gelecek ve şimdi arasında mekik dokudum. Her şey benim elimdeydi. İstediğim gibi bu dünyaları değiştirebiliyor, kurup yıkabiliyor, nasıl yaşamak istediğime kendim karar veriyordum. Bu dünyada keşkeye, kötülüklere, pişmanlıklara yer yoktu. Hele hele derse hiç yer yoktu. Her şey benim elimdeydi. Özgürdüm.

İşte böyle bir kitap Benimle Oynar Mısın? Hayal gücünün sınırlarını zorlayabileceğin, kendi dünyanı kurup orada yaşayabileceğin bir kitap. Başrolünde sizin olduğunuz bu kitap, sorularıyla çoğu zaman sizi düşündürecek hatta zaman zaman cevaplamaya çalışırken zorlandıracak ama en sonunda istediğinizi alacak, tatmin olacak ve tabii ki eğlencenin dibine dalacaksınız. Kısacası kendinizi gösterebileceğiniz, hayallerinizi dile getirip gerçekleştireceğiniz bir oyun kitabı Benimle Oynar Mısın?.

Kitabın son sorusunu sesli okumuş olsam gerek arkadaşlarım bakışlarını bana çevirdi. Tekrarladım son soruyu “Hayatınızı ne için feda ederdiniz?” Bu sefer ne diyor bu gibi boş ve anlamsız bakışlarla bakmaya başladılar. Bir kere dileğim gerçekleşmişti ya ders çalışmak yoktu artık. Mola zaten yalan oldu.  Arkadaşlara kitabı göstererek, “Her şeyi açıklayacağım ama önce siz bana bir söyleyin Benimle Oynar Mısınız?” dedim.

Bunu söylerken düşündüğüm tek şey ise bu seferki dünyamın bir öncekiyle ortak noktasının olmayacağıydı. Yeni bir ben ve yeni bir dünya…

  • Benimle Oynar Mısın?
  • Yazar: James Saywell, Evelyn McFarlane
  • Çeviri: Nazlı Berivan Ak
  • Türü: Oyun Kitapları
  • Baskı Yılı: 2015
  • Sayfa Sayısı: 126 Sayfa
  • Yayınevi: April Yayıncılık
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

zamanını bekleyen özel bir mektup

Read Next

Fehim Taştekin’in kitabı dahil 3 kitaba toplatma kararı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *