Bob Dylan’ın Nobel konuşması çalıntı mı?

Bob Dylan’ın Nobel konuşmasında Moby Dick romanına atıf yaptığı bazı bölümlerin SparkNotes’tan alındığı tespit edildi. Dylan’ın bu atıflarla intihal mi yaptığı yoksa bunun bir tür protesto mu olduğu tartışması edebiyat dünyasının yeni gündemi.

2016 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Bob Dylan’ın Nobel konuşmasında Hermann Melville’in Moby Dick (Beyaz Balina) romanına atıf yaptığı bazı bölümlerin kitap özeti ve incelemesi yapan SparkNotes’taki metinle benzerlik taşıdığı düşünülüyor. Bu benzerlikler edebiyat çevrelerinde Dylan’ın konuşmasında intihal yapıp yapmadığı tartışmasını doğurdu.

4 Haziran’da yaptığı Nobel konuşmasında Dylan kendisini en çok etkileyen eserler arasında Homer’in Odyssey’ini, Erich Maria Remarque’ın Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok ve Hermann Melville’in Moby Dick adlı romanlarını saymıştı.

Konuşmadan sonra yazar Ben Greeman, Dylan’ın konuşmasında Moby Dick’te bulunmayan bir cümleyi romana atfettiğini fark etmişti. Dylan’ın konuşmasında Moby Dick bölümünü inceleyen Slate internet sitesinden Andrea Pitzer, roman hakkında kurulan 78 cümleden en az 20’sinin SparkNotes’un cümle kalıplarıyla yazıldığını tespit etti.

Bob Dylan’ın yazdığı şarkı sözlerinde de anı kitabında da atıf yapmadığı “ödünç” cümle ya da kelimeler aldığı biliniyor. Bu nedenle SparkNotes’un Nobel konuşmasında aldığı yerin, modernist sanatın öncüleri Marcel Duchamp ve Andy Warhol’a da atıfla, bir tür protesto olarak da okunabileceği düşünülüyor.

Kaynak: Kronos

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gülmen ve Özakça’ya sanatçı ve yazarlardan destek videosu

Read Next

Dr. Jekyll ile Bay Hyde

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *