BU ROBOTLAR ÇOK AKILLI

Yapay zeka konusunu tüm yönleriyle ele alan bir eser okumak isterseniz Bu Robotlar Çok Akıllı doğru bir rehber.

Şimdinin ve geleceğin en önemli başlıklarından yapay zeka konusunu çocuklarla tanıştırmada bir kılavuz olabilecek yeni kitap Bu Robatlar Çok Akıllı, 2021’in ilk günlerinde Doğan Egmont aracılığıyla okuyucuyla buluştu. 

Yazarları Toprak Işık ve Yılmaz Kılıçaslan’ın kendi engin mühendislik bilgileriyle edindikleri teknoloji konulu başlıkları küçük okuyuculara en anlaşılır biçimde aktardığı kitabın birbirinden güzel çizimleri başarılı illüstratör Doğan Gençsoy imzası taşıyor.

Yapay zeka konusunu tüm yönleriyle ele alan bir eser okumak isterseniz Bu Robotlar Çok Akıllı doğru bir rehber. Ekonominin tanımından yapay zekayla ilişkisine; sanal ve arttırılmış gerçeklikten, üç boyutlu yazıcı ve otonom robotlara uzanan başlıklarda kısa ve anlaşılır tanımların bulunduğu 15 bölümden oluşuyor. Kitap boyunca söylenenlerin özetlendiği sonuç kısmıyla da okuyucuya ilham olan kitap zevkli bir okuma deneyimi yaşatıyor.

Yapay Zekanın Dünü Bugünü Yarını

Kitabın içindekiler bununla sınırlı değil yapay zekanın dünü, bugünü, yarınını açıkladığı kısımlar kitabın ebeveynler için de ilgi çekici hale gelmesini sağlıyor. Sayfaları süsleyen Doğan Gençsoy’un birbirinden harika çizimleri de okuyucunun kitapla ilişkisini güçlendirecek bir diğer etmen.

Yazarlardan Toprak Işık dereceyle girdiği Bilkent Elektrik Elektronik Mühendisliğindeki eğitimini kariyerinde ilerleyerek taçlandırmış, Yılmaz Kılıçaslan da aynı şekilde ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğinin ardından kariyerini akademik anlamda güçlendirerek sürdürmüş. Bu iki önemli isim bilgilerini çocuklarla buluşturmak için Bu Robotlar Çok Akıllı kitabını yazmayı tercih etmişler. İyi ki de etmişler çünkü bu eserle belki de kimi çocukların hayattaki ilgi alanlarını bulmalarına katkı sağlayacaklar.

Bahsi geçen 15 bölümdeki başlıklara kısaca değinirsek; yeni çağın eşiği olan günümüzü anlatarak başlayan kitap yapay zekayla ilgili ilginç terimleri açıklıyor ardından sanayi devrimi öncesinden başlayıp sanayi devrimi ve sonrasına değinen tarihsel bir bakışla anlatımını sürdürüyor. Yapay zekanın tanımını, gerekliliğini ve uygulanma biçimlerini anlattığı bölümlerin ardından yapay zekanın geleceğiyle ilgili okura beyin fırtınası yapma imkanı sağlayan bölümlerle sonlanıyor.

Kitapla ilgili değinmeden geçmememiz gereken bir diğer konunun da çizimleri. Doğan Gençsoy’un birçok eseri var ve bu eserlerinden alışık olduğumuz kendine özgü çizgisi bu kitapta da etkisini gösteriyor. Çocukların kitaba ilgisini ve anlatılanların açıklayıcılığını arttıracak çizimlerle kitabı destekliyor.

Tam Yol İleri

Bu dönemin çocuklarının ebevynlerinden çok farklı bir dünyaya doğduğu aşikar. Kitap bu farklılığı ebevynlerin de anlayabilmesi için güzel bir imkan yaratıyor. Açıkladığı tüm konseptlerle ilgili referansları bir kaynakça olarak kitabın sonunda yer alıyor. Siz de hem kendiniz hem çocuğunuzun okuyup kendini geliştirebileceği Bu Robotlar Çok Akıllı kitabıyla tanışabilirsiniz. Kitabın ana fikirlerinden biri de ilerlemenin tercih edilmesi gereken temel yollardan olduğu. Siz de bu öğüde kulak verip tam yol ilerlemek için kitabı kaçırmayın.

  • Bu Robotlar Çok Akıllı
  • Yazar: Toprak Işık, Yılmaz Kılıçaslan
  • Türü: Öykü-Roman
  • Sayfa Sayısı: 156 Sayfa
  • Yaş: 10+ yaş
  • Yayınevi: Doğan Egmont
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Berat Beran’ın Yaşam Öyküsü Doğan Kitap’tan Raflarda

Read Next

DUT AĞACINDAKİ HAYALET

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *