TUDEM
 
DESTEK

Bu Yıl Kutlamamızı Evde Yapıyoruz: Bağımsız Kitapçılar Günü!

Faba Kahve

Gelecek yıl tüm kitapçılarda doyasıya günümüzü kutlayana kadar, şimdilik evde ve coşkuyla, Bağımsız Kitapçılar Günü kutlu olsun!

Her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü, Bağımsız Kitapçılar Günü olarak kutlanıyor.

Amerika’da başlayan ve devamında gelenekselleşen bir günden söz ediyoruz. Her yılın Nisan ayının son Cumartesi günü Bağımsız Kitapçılar Günü olarak kutlanıyor ülkenin dört bir köşesinde. Kitapçılarda düzenlenen partiler, bugüne özel yazar imza ve söyleşileri, müzik ve dans performansları, çocuklar için edebiyat etkinlikleri, sanat buluşmaları, okumalar, yarışmalar ve akla gelebilecek her türlü eğlence. Sadece Bağımsız Kitapçılar Günü’ne özel kitaplar, ürünler, tasarımlar, etkinlik ve buluşmalar. Hepsi Bağımsız Kitapçı Günü’ne özel. Sadece bir gün için ve sadece bağımsız kitapçılarda. Zincir mağazalarda ya da internet sitelerinde bulamazsınız.

 
KitapEki
KitapEki

Peki neden böyle bir güne ihtiyaç olsun? Çünkü kitapçılar dükkan olmaktan öte anlamlara sahipler. Sosyalleşmenin, keşfetmenin, okuma tutkusunu aşılamanın ve çoğaltmanın adresleri. Hep acelesi olan bir dünyada nefeslenecek duraklar, bir yandan da durağan ve heyecansız marketlere karşı sürekli gelişip genişleyen kültür noktaları!

Buraya kadar okuduğunuz kısım Dünya Bağımsız Kitapçı Günü için Amerika’da hazırlanan bir broşürdendi. Ülkemizde henüz hep beraber kutladığımız, kitapçı ve okurlarla, yayıncı ve dağıtımcılarla, STK’lar ve okuma kulüpleriyle bir araya gelerek tadını çıkardığımız böyle bir günümüz yok. Ancak bağımsız kitapçı olgusu hayatımızda var, hep vardı aslında, ama bugün anlamını kavramak için daha çok kafa yoruyor, izlerini daha çok sürüyor, alışveriş alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçiyoruz.

Bir yıl önce bu günlerde yazdığım kutlama yazısında böyle demiştim, o günden bu güne güzel gelişmeler oldu. OKUYAY & Konda Araştırma Şirketi işbirliğiyle 12 ilde 40’ı aşkın kitapçıyla yapılan derin görüşmeler sonucunda Bağımsız Kitabevleri Araştırma Raporu hazırlandı ve kamuyla paylaşıldı. Hafızamıza, sektörün tüm paydaşlarına ve okura önemli katkı sağladı rapor. Kitabevlerini daha iyi anlamak, sorun ve çözümlerin izini sürmek için rapora göz atın. http://okuyayplatformu.com/wp-content/uploads/2019/12/Ba%C4%9F%C4%B1ms%C4%B1z-Kitabevi-Raporu.pdf

Türkiye Yayıncılar Birliği bağımsız kitabevleriyle çeşitli toplantılar düzenledi yıl boyunca, korona günlerinde de sanal toplantı ve buluşmalar devam etti, ediyor. Geçtiğimiz günlerde kitabevleriyle gerçekleştirdikleri anketle çeşitli il ve ilçelerde açık olan, online web sitesi üzerinden hizmet veren ve evlere sipariş yolu ile kitap götüren kitabevlerini tespit eden TYB, kitabevleri listesini sitesinde yayınladı ve yaygınlaştırılması için çağrıda bulundu. Bir yandan Yayıncılar Kooperatifi duyuru ve açıklamalarında bağımsız kitabevlerinin sorunlarını dile getiriyor, dayanışma çağrısında bulunuyor.

Dünyada da önemli gelişmeler oluyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün korona virüsünü pandemi olarak ilan etmesinden kısa süre önce Bookshop adlı site açıldı. Temel olarak site, bağımsız kitapçıların satış yapmaları için bir çatı görevi görüyor. Web sitesi olmayan, lojistik operasyon yapamayan bağımsız kitabevleri için bu hizmetleri yürütüyor. Kullanıcıya en yakın kitapçılar siteden görüntülenebiliyor. Okur önerileriyle sitede kendi bağımsız kitapçısını kurabiliyor ve satışlara ortak olabiliyor. Yayınevlerinin, yazarların önerileri, bağımsız kitapçılara mesajlar sitede, dahası çeşitli edebiyat sitelerini içeriklerle besleyerek, amazon linki yerine bookshop linki verilmesini destekliyor. Kısacası zincir mağazalara karşı bağımsız kitapçıları bir çatı altında toplayan önemli bir model Bookshop, incelenmeye değer.

Tuhaf günlerden geçiyoruz, hareket alanımız kısıtlı. Yine de bugün bağımsız kitapçınıza destek olmak için yapabileceklerimiz var. Hatta bugün bağımsız kitapçınızı desteklemenin tam zamanı! https://kitapeki.com/bagimsiz-kitapcinizi-desteklemenin-tam-zamani/

Bağımsız kitapçılarla yaptığımız söyleşileri de tekrar hatırlatıyoruz. Karşınızda Okurunu Yaratanlar, Okuruyla Yaşayanlar serimiz: Bağımsız kitapçılar anlatıyor. https://kitapeki.com/category/dosyalar/okurunu-yaratanlar-okuruyla-yasayanlar-bagimsiz-kitapcilar-anlatiyor/

Geçen yıl Bağımsız Kitapçılar Günü vesilesiyle okurluğu ve yazarlığını çok sevdiğimiz dostlarımıza kendi kitapçı deneyimlerini, kitapçı hatıralarını sormuştuk, hepsine yanıtları için tekrar teşekkür ediyoruz, henüz okumayanlar için dosyamızı paylaşıyoruz. https://kitapeki.com/bugun-bagimsiz-kitapcilar-gunu/

Önümüzde zorlu bir dönem var, yine de umudumuzu kaybetmeden, yerel ve uluslararası paydaşlarla bağımızı koparmadan, dayanışmayla bu günleri aşmanın yollarını aramanın zamanı. Gelecek yıl tüm kitapçılarda doyasıya günümüzü kutlayana kadar, şimdilik evde ve coşkuyla, Bağımsız Kitapçılar Günü kutlu olsun!

Kitap Eki Dergisi
Nazlı Berivan Ak

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Nazlı Berivan Ak

Nazlı Berivan Ak, 1982 yılında Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Eskiçağ Dilleri Kültürleri Bölümü Klasik Filoloji lisansının ardından aynı bölümde Latince ve Eski Yunanca yüksek lisans derecesini aldı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı'nda doktora çalışmasını sürdürüyor. Flavius Josephus'un Contra Apionem adlı apoloji metnini antisemitizm bağlamında incelediği yüksek lisans tezinin ardından, doktorada erken dönem Anadolu Hristiyanlığı ve Kapadokya Babaları'nı çalışıyor. 2009 yılından bu yana April Yayıncılık'ta editörlük görevini yürütüyor, Eski Yunanca, Latince ve İngilizceden çeviriler yapıyor, çeşitli gazete ve dergilere metin incelemeleri yazıyor, reklam yazarlığı yapıyor.

Read Previous

Frida Kahlo Müzesi Sanal Ziyarete Açıldı

Read Next

27. İstanbul Caz Festivali Ertelendi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *