Kadınlar öykülerin içinden başkaldırıyor!

Faba Kahve

“Bugün Anne Gibi Değilim” Belma Fırat’ın Notabene Yayınlarından “Alışın Buradayız” ve “Kuyuda” kitaplarının ardından  çıkan üçüncü öykü kitabı. Halen bir roman hazırlığı içinde olan Belma Fırat’la “Bugün Anne Gibi Değilim” üzerine söyleştik.

 
KitapEki
KitapEki

Öykülerde aykırı karakterlerin yanı sıra cinselliğin farklı boyutları da işlenmiş; köle-efendi ilişkisi, sadizm ve hatta mazoşizm de… Kadınlar hem cinselliği yaşama şekilleri hem giydikleri hem yaptıklarıyla, arzu ve tutkularıyla adeta ezber bozuyorlar. Birkaç öyküde görülen “ayakkabı” örüntüsü de dikkat çekici. Ayakkabı teması yaygın, eril iktidarı hedef alıyor.Kitabın ismi oldukça manidar… İçindeki “gibi” kelimesi bilhassa. “Gibi” birçok şeyi fısıldıyor aslında. Kitap, toplumsal cinsiyet kavramının kadınlara yüklediği sıfatları, tanımları protesto ediyor. Kitapta, kutsal annelik, cici kızlık, hanım hanımcık, “beklenen”, “istenen” gibi olmayan kadınlara ait 14 öykü var.

Belki konulara farklı açılardan yaklaşan öyküler de olsa seçilen imgeler öyküleri aynı çatı altına topluyor. Kadını anne, evinin kadını, fahişe, gibi kavramlara sığdırmaya çalışan ataerkil düzen aslında sadece eril bir algı değil aynı zamanda kadınların da iliklerine işlemiş. Kadının renkli, çeşitli var oluş çeşitlerini elinden alan bu algı, onları cinsel özneye indirgeyen sistemi ve tahakkümü işaret ediyor. Bunları reddeden norm dışı kadınlar öykülerin içinden başkaldırıyor. Görmeye alışık olmadığımız bu kadınlar aslında içimizde ama çıkmaya fırsat bulamıyorlar.

Kadınların alışılageldik sıfatlarından azade olduğu günlere!

  • Bugün Anne Gibi Değilim
  • Yazar: Belma Fırat
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 84 Sayfa
  • Yayınevi: Nota Bene Yayınları

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Tempus Kitaplığı

Ajans Tempus tarafından hayata geçirilen Tempus Kitaplığı, Müjde Alganer ve Ayşegül Kopdagel öncülüğünde geliştirilen bir kitap tanıtım video projesidir. Ajans Tempus, geliştirici editörlük, kitap yazım danışmanlığı ve yazar sosyal medya yönetimi alanında faaliyet gösteren bir yazar ajansıdır. Tanıtımlar, kitapların içeriği, yazarları, kitabın yaratılma aşaması üzerine kısa sohbetlerden ibaret video serilerinden oluşmaktadır. Tempus’un hizmet verdiği editörlük ve tanıtım hizmetlerinden yararlanmak isteyenler ya da paylaşımda bulunmak isteyen yazar, yazar adayları ve yayınevleri info@ajanstempus.net üzerinden Ajans Tempus ve Tempus Kitaplığı yetkilileriyle iletişim kurabilirler.

Önceki Yazı

Kaybolan kimlik hatırlanabilir mi?

Sonraki Yazı

NDS Edebiyat Ödülü sahibini buldu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *