Bülent Diken, Graeme Gilloch, Craig Hammond’dan: Nuri Bilge Ceylan Sineması

Nuri Bilge Ceylan, sinemaseverler kadar eleştirmenlerin de övgüsünü alan filmleriyle uluslararası başarı kazandı ve yirmi birinci yüzyılın en özgün ve provokatif sinemacılarından biri olarak kendini kabul ettirdi. Buna rağmen film ve medya araştırmacılarının Ceylan’ın filmlerinin kendine has üslubunu, havasını ve temalarını keşfetme girişimleri sınırlı kaldı, Ceylan sinemasının temaları henüz kapsamlı bir sosyolojik ve eleştirel düşüncenin konusu olmadı.

Üç yazar, tartışmacı bir diyalog içinde birlikte yazdıkları kitapta buna girişiyorlar: Ceylan’ın filmlerine ayırt edici özelliğini veren “diyalektik etkileşim anları”nı, paradoks ve çelişkileri çözmeye değil, taklit ederek pekiştirmeye çalışıyorlar. Ceylan sinemasında süreklilik gösteren beş temel temanın izini takip ediyorlar: yersiz yurtsuzluk, nostalji, göç ve yer değiştirme gibi tikel zaman ve mekân biçimlenimleri; süregiden bir hiçlik ve yokluk duygusu; yas, melankoli ve can sıkıntısı; metropoliten modernlik; ulusötesilik.

Ceylan sinemasını filizlenmekte olan bir “Yeni Türk Sineması” bağlamında ele almak yerine, bu filmleri klasik Avrupa (özellikle Fransız, Alman ve Rus) düşüncesi, edebiyatı ve filmleriyle desteklenen ulusötesi bir bağlama yerleştiriyorlar.

Nuri Bilge Ceylan Sineması

  • Yazar: Bülent Diken, Graeme Gilloch, Craig Hammond
  • Çeviri: Ahmet Nüvit Bingöl
  • Baskı Yılı: Nisan 2018
  • Sayfa Sayısı: 216
  • Yayınevi: Metis Yayıncılık

 

Okuma önerisi!

Yazarların ve Sanatçıların Gözüyle Lenin Hazırlayan: Gregori ZLOBİN, Evgeni VİTKOVSKİ

Sülbiye Yıldırım’ın incelemesi; “Yazarların ve Sanatçıların Gözüyle; Lenin
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Yordam Kitap’ın hazırladığı “Yazarların ve Sanatçıların Gözüyle LENİN” bu büyük devrimci insanı tanımak açısından, oldukça değerli bir kitap.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hande Durna’dan “Gün Doğarken Yürümek”

Read Next

Victor Serge’den iki şehrin hikayesi: Gücümüzün Doğuşu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *